Snak

Mere indhold efter annoncen
Den var grim - ingen tvivl om dét.

Men man må give Djemba, at han handlede rigtigt i situaionen efterfølgende, ved at fiske tungen ud. Det er ikke usandsynligt at det hele var blevet meget værre hvis ikke han havde gjort det. Var det en nordmand der slugte tungen for et par år siden, og endte på hospitalet i længere tid? Man kan håbe at Genoatræneren kan indse dét, istedet for at slynge beskyldninger ud.

Grim hændelse, flot reaktion på det.
-------------------------------------

Handlede rigtigt..?????!!!!!!!! Det er sq da det absolut eneste han kan gøre når han "gik til ham" på den måde.!!
Mener du overhovedet det kan overvejes, om han skulle hjælpe manden med at hive tungen ud af halsen.????
Burde det overhovedet overvejes at vende ryggen til og gå væk.????
Det er da grundlæggende empati at hjælpe andre i nød også selvom man selv er skyld i "nøden".
Fuck man bliver rystet over andre "mennesker" en gang imellem.!!!!!!!
We can´t solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them. Albert Einstein
Det er da absolut ikke utænkeligt at han bare var gået væk efter hændelsen, utallige spillere gør lige netop dét. Et hold af Genoa spillere der styrter hen mod ham kunne også være en faktor der fik ham til at bakke, det gjorde han ikke, og reddede kroaten, måske ikke hans liv, men muligvis fra hjerneskader som følge af luftmangel.

Jeg forsvarer ikke hans tackling/hovedstød overhovedet, jeg siger bare at han handlede korrekt efterfølgende, så beskyldninger om at han skadede ham med vilje da kan udelukkes.

Hvis du havde lavet noget lort på en bane, og hele modspillerholdet kom sprintene hen til dig, så ville tanken om at bakke væk selvfølgelig være ligetil.

Men du mener at fordi han lavede noget lort, så er den efterfølgende handing mindre rigtig?
Ipswich Town
#Te Birkis

Giv mig et eksempel på en spiller der, som udgangspunkt, ikke ville forsøge at hjælpe en bevidstløs modspiller med tungen i halsen. Nævn bare Én spiller (Nej Vinnie Jones tæller ikke - "han er udenfor kategori").!

Hvem beskylder ham for at gøre det med vilje.? Jeg mener ikke at dette er i nærheden af "the Leonardo elbow", men derfor kan det godt være en svinsk handling - og resultatet kunne uden problemer have været det samme som hos den stakkels amerikaner.
We can´t solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them. Albert Einstein
Jeg vil sige at ved at se tacklingen i slow ser det slemt ud... Men det er fodbold, og der er sket værre situationer, hvor man i stedet har valgt at lukke øjnene fra dommerens side. Vi er ved at udvikle en dobbeltmoralsk tendens i fodbold. I England får spillerne besked på at ofre sig i diverse tacklinger, og i det lille Danmark er tilskuerne ved at være på nakken efter spillere som ikke vil ofre sig for klubbens farver... Det gør Djemba- Djemba men uheldigvis bliver italieneren ramt forkert.
Der skulle være gult kort til Djemba- Djemba og frispark til Genoa spilleren, dermed burde sagen være lukket.
Italienerne har som regel med at overdrive...
Hvem husker ikke sydkoreaneren som scorede for sit hold mod Italiens landshold under VM 2002, hvor da han kom tilbage til sin italienske klub valgte de at fyre ham grundet scoringen...
Italienerne er generelt pyldrede når det ikke går efter deres hovede....

Men kort sagt: Ja, en grim handling men han er der til at hjælpe ham bagefter...!
Jeg er helt enig i at det er svinsk af ham. Roy Keane i situationen med normandenden er vel et godt bud på det?

Det jeg mener er nærmere at folk har en tendens til ikke at vende sig om og kikke, før mange meter væk, for at nedspille alvoren overfor dommeren. Dét er der mange der gør.

Bl.a. har Genoas træner sagt det var med vilje, plus adskillige brugere herinde, hvilket jeg finder ret grebet ud af luften, for at forklare hændelsen.

Som udganspunkt er vi da ret enige, jeg mener bare at Djemba-Djemba, efterfølgende handlede 100% korrekt. Givet, det var det mindste han kunne gøre, men det er nu ikke bestemt det samme som at alle ville gøre det.
Ipswich Town
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vil lige bakke Te Birkis op - jeg har set utallige af svinestreger især på håndboldbanen og dem som begår dem med vilje, de vender bare ryggen til og lader som ingenting! De ville ikke opdage, hvis deres offer havde slugt tungen! Der er fanme mange idioter, som bruger sporten til vold, men DD har ikke vist tegn på dette!

Du er sgu hellig Kim.F - "Fuck man bliver rystet over andre "mennesker" en gang imellem.!!!!!!!"
Hvad fanden er det for noget lort at lukke ud! Lyder som om Te Birkis er psykopat fordi han fremhæver en rigtig fair handling af DD!!! Til grin at sige sådan noget! Jeg deler din holdning om grundlæggende empati, desværre er mange mennesker blottet for dette i vore dage, så fald nu ned se selve situationen igen og så fortæl hvor i situationen, han udviser tegn på at ville skade manden!

Danmark: OB England: Liverpool Holder med alle danskere i udlandet og alle danske hold på eventyr i det europæiske!
" Te Birkis

Well said. Jeg tror ingen beskylder DD for at have gjort det med vilje, men det frikender ham ikke for ansvar for andre mennesker.
Jeg er sikker på at DD kunne mærke det i både hoved og mave, at noget var helt galt i splitsekundet efter han havde ramt ham, og deraf hans reaktion.
Roy Keane - hvilken midtbanemotor.!! Men han var sq heller ikke helt fin i kanten. Havde han ikke et opgør med Haaland over et eller andet der skulle "betales tilbage".?
Modstanderens træner reagerer vel fuldstændigt som forventet, af en hvilken som helst træner, der netop har oplevet en af sine spillere blive knaldet ned på den måde.

Jo, DD handler da absolut 100% korrekt, men i mine øjne var der ikke noget alternativ til at hjælpe manden. At gå væk fra sådan en hændelse, vil være at udfordre straffeloven om ikke at hjælpe nødlidende.
We can´t solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them. Albert Einstein
Heh, der er jo flere der anklager ham for at gøre det med vilje ;) Jeg tvivler dog på at de fleste trænere ville reagere sådan, måske i Italien?

Det så ud som om han mærkede der var noget galt, og fra de fleste menneskers synspunkt er der intet alternativ til at hjælpe, mange ville dog ikke gøre det. Det er der balancen vipper: Hjælper man selvom det ser ud som om der er noget galt, eller gør man ikke.

Jo det var Haaland, og den var dælme grim. Man kan hade manden for sådan en handling, men elske ham for den fight han lagde for dagen. Gudsbenådet fodboldsspiller, men ret afstumpet som person til tider.
Ipswich Town
#Nyander

Prøv nu selv at få lidt ilt til hjernen mester.!
Ingen påstår at DD gjorde dette med vilje og bevidst forsøgte at slå modspilleren bevidstløs - jeg gør ikke i hvert fald.!!!!
Men inden du kommer med flere indlæg syntes jeg du bør læse hele tråden - derefter give det en tanke hvordan du selv ville reagere, hvis du eller din bedste "kammy" blev udsat for noget lignende.
Det jeg mente med den afsluttende bemærkning var at, hvis man har normal tankevirksomhed, så er der reelt ikke noget alternativ til at hjælpe manden. Det har Te Birkis meget fint uddybet i et senere indlæg, og har min fulde respekt derfor.
We can´t solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them. Albert Einstein
"jeg har set utallige af svinestreger især på håndboldbanen"

Jeg har også set mange svinestreger i ishockey, boksning osv.

Nu er det fodbold og det der var fuldkommen hovedløst!
Jeg tilslutter mig dem der er rystet over Djemba. Han burde straffes for sådan en aktion.

Til jer der argumenterer for at "man kan se at han går fair ind i duellen", "man går ikke ind med hovedet først" osv osv.
Man kan da også sagtens modargumentere. Folk der nikker skaller! Behøver jeg sige mere? Se på hans hoved hvordan han drejer det og ender med toppen at hovedet lige i madkassen på Genoaspilleren. Det er sgu ikke normalt!

Jeg siger at han skal have 4-5 spilledages karantæne, som minimum!
Annonce