Snak

Mere indhold efter annoncen

Dolberg sikrede Ajax sejren fra pletten

søn 6. maj 2018
Kasper Dolberg scorede for sjette gang i sæsonen, da han og Ajax slog Excelsior med 2-1 i sæsonens sidste spillerunde i den hollandske Æresdivision.

Læs hele nyheden her
Fint af Ziyech at give ham den, Ziyech kunne selv have fået sit 10. mål i denne sæson og samtidigt brudt en klubrekord hvor 6 spillere har fået 10 mål eller flere. De må nøjes med 5 som kom i hus med Kluiverts mål som så er lige med rekorden fra 1972 med Johnny Rep, Johan Cruijff, Piet Keizer, Gerrie Mühren og Arie Haan. De 5 i den nu afsluttede sæson var Huntelaar, Neres, Van De Beek, Schøne og Justin Kluivert.
Ajacied og Fodbold Fan, vil altid forsøge at have et neutralt blik på kampene selv om det sker at jeg har dansker brillerne på.
Fin lille historisk opdatering, dér. :o)

Og REN verdensklasse af Dolberg...
"Slææææht ikke go nok - Korrupte Fiflere -Julemanden raus!"
Fint af Ziyech OG Schøne, som ganske tydeligt, lige fik konfereret om hvordan og hvorledes det straffespark skulle tages:-) Dejligt med et tydeligt hierarki - og altså ikke ifht hvem som sparker; men mere hvem som bestemmer, hvem der skal sparke.
Og så kan vi da kun krydse fingre for at både Ziyech OG Neres bliver en sæson mere...
Og Lasse Schøne kom i øvrigt op på 261 kampe for Ajax og er hermed kun 9 kampe for at være den danske spiller med flest kampe for Ajax!!! (Lerby har rekorden med 269).
Nå, men nu til VM - Forza Schøne;-)
Annonce