Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er intet bedre end brugere på bold der kan gå amok over kendelser. Hvis folk nu ser situationen igen er det jo ikke der hvor Santin træder Winde på hånden at straffet bliver begået. Det er inden hvor Winde med knopperne forrest vælger at ramme Santin´s venstre ben. Her mister Santin balancen og træder så ned på hånden. Men det er sjovt som EFB-fans ikke kommenterer på det faktum at straffet er klokkeklart. Det kan ses på youtube men klarest er det på www.fodboldbilleder.dk - se billedet i indlægget under fra kongen.
Den EFB, Brøndby eller anden fan der efter dette billede ikke mener der er straffe glæder jeg mig til at se argumentationen fra.
Som man kan se på billedet på fodboldbilleder.dk stempler Lars Winde Santin på støttebenet og der bliver 100% korrekt dømt straffe.

http://i284.photobucket.…straffe.jpg
Kim F.

Ja tak, et forbud mod at Efbere hælder deres galde ud på bold.dk lige i dag, ville være herligt.

Jeg kan tildels forstå folk reagerer kraftigt lige efter kampen, men dagen efter, hvor man har haft mulighed for lige at tænke rationelt, er det lidt pinligt at fortsætte det, i en kamp hvor dommeren dømmer alt pånær Larssons manglende udvisning 100% korrekt.

For lige at sætte scenariet op en gang til, er der nogen der kan se nogen grund til at Santin skulle filme i situationen, når han, hvis ikke han kommer ud af balance, har et helt frit mål og med bolden foran fødderne?
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Oliphant

Ishockey? det er der jo ingen der gider at se, eller bekymrer sig om.

Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Holtestar

Nu er det situation efterhånden gennemtæsket her i forum, men at du linker til stillbilleder, der med alt ønskelig tydelighed viser lige præcis nul og en skid, gør jo ikke Vollquartz præstitation bedre.
We can´t solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them. Albert Einstein
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Det bliver spændende at se folks reaktion på det billede Kongen lige postede.
Dette er en signatur.
DaveEricGrohl

Jamen så ser vi EFB´ere (samt sikkert alle andre fans) med glæde frem til, at FCK fans kun må ytre sig på dagen for uretfærdigheden.
Vedr. situationen med Santin så beskriver "Snudeskaftet" vel egentlig situationen fint.
Jeg gider ikke diskutere straffesparket mere, men tillader mig at fastholde at de stillbilleder der nu ligger i tråden ikke bringer yderligere forklaring af Vollquartz, efter min mening, fejldom.
We can´t solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them. Albert Einstein
Jeg kan leve med at det bliver begået fejl for det sker for alle, et frispark her, et hjørnespark der - naturligvist ærgeligt når det sker så tidligt i kampen og får så stor betydning.

Selvom det altid er dejligt at en dommer godt selv kan se nogle fejl efter en kamp, så er det pardoksalt nok også super frustrerende, da det åbner for en masse hvis´er som man ikke kan bruge til noget alligevel.
Jeg er faktisk helt på linje med Dave. Når nu Nikolaj dømmer straffe, så skal han også give rødt kort. Så i den forstand dømmer han jo, udfra egen overbevisning, helt korrekt.
\"Giving up my heels was tougher than giving up cocaine\" - Donnatella Versace
@Kongen Dk
Hold da op, ja der er jo ingen tvivl, korrekt straffe og udvisning.
Mon EFB fans, Brøndby og der var vist også nogle AGF fans, kommer med en berettiget undskyldning nu??
Brille-bærende plastikfan, Caféb$sse, Fucker, medløber siden 1992 der ikke bryder sig voldsomt meget om Café Latté
Annonce