Snak

Mere indhold efter annoncen
Måske skulle man begynde at kigge på reglerne og simplificere dem lidt. Det virker som om, at lige meget hvad en dommer dømmer, eller ikke dømmer, så kan regelsættet altid forsyne dem med en dårlig undskyldning.

Det giver jo simpelthen ikke mening, at der ikke er straffe i sådan en situation, men ofte er det, når sagesløse forsvarsspillere får tyret en bold op på armen.

Personligt er jeg ved at være et sted, hvor jeg nærmest ikke gider se fodbold mere.
Bold
Kan du fortælle mig hvor jeg udtaler mig om hvad jeg synes er hensynsløst eller ej?
Jeg nævner ingen steder hvad jeg synes, blot at hvis det er reglerne, så er dommen korrekt.
Synes faktisk bruger Shhhh siger det meget godt.
Om min holdning er en anden er sådan set ligegyldigt, for jeg gider ikke beklager mig over dommerne, for jeg synes det fylder alt for meget
@mads
Godt indlæg og jeg tror udfordringen er at det er et skøn fra dommer til dommer. Dvs. Dømmes den ikke er det korrekt, men dømmes den er det også korrekt.
Tror vi bare skal acceptere at det er sådan det er
KSDH💙🤍
Altså med den logik Redder præsenterer var der heller aldrig rødt til Falk da han ramte Dominik Kaiser i hovedet, han prøvede jo bare at tæmme bolden i 2 meters højde med sin fod.
Personligt synes jeg at det lignede et straffespark. Jeg synes så også at AGF blev snydt for et straffespark inden som ville have betydet at vi var foran 0-3 med stor sandsynlighed. Jeg forstår ikke hvorfor det kun er den ene situation som er i fokus.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Der er ikke tale om en forseelse, idet Brøndby-spilleren får afsluttet på mål, inden kontakten fra AGF-spilleren kommer.


Ud fra den logik, så må man slå en anden ned - bare så længe vedkommende har nået at afslutte først... come on !
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu må folk simpelthen lige komme ind i kampen.

Gift Links er ikke hensynsløs i situationen, Fukuda får afsluttet på mål. I hvor mange situationer har vi ikke set en afslutning og tackling i splitsekundet efter, hvor en spiller falder til jorden - endda uden brok.

"jAmEN dET eR jO HeNsynSløSt aT sPaRKe i MAve!"
Kig nu på situationen. For det første kaster Fukuda sig ned i et niveau, hvor det kan forventes, at man spiller med fødderne. Dermed har Links ikke et højt hævet ben. For det andet så er det umuligt for Links at vide, at Fukuda har tænkt sig at smide sig ned i den højde - derfor er det igen ikke hensynsløst og kan sidestilles med en tackling efter en bold ved en afslutning, som resulterer i, at den angribende spiller falder.


Meget enig!

Utallige gange har man set en spiller lave en glidende tackling, som først rammer angriberens fod efter der er afsluttet. Utroligt sjældent er der dømt straffespark i de situationer.
Det synes jeg er forkert, da det ikke kan undgå at genere angriberen, at han ved der kommer en eftertackling, men ikke desto mindre er praksis åbenbart, at der ikke dømmes de straffespark.
Man er fuldt ud berettiget til at være kritisk over for dommerne, særligt når de begår så åbenlyse fejl og forsvarer deres beslutning med ren volapyk, stå dog ved sin fejl... Men kan se du tilhører en af de hvi´ee, så lur mig ikke om, hvis situationen var omvendt, at du havde råbt op eller i hvert fald ikke havde så travlt med at forsvare dommerstandarden, men det slipper du heldigvis for.

Det skal i øvrigt bemærkes, at jeg sidder som FCK-fan og forsvarer en kendelse imod BIF.
Da vi så Morten Krogh var VAR-dommer, jokede vi faktisk lidt inden kampen med at han aldrig ville give det mindste til Brøndby, hvis det skulle vise sig.

Hans statistik mod Brøndby er så vanvittig, at hadet og bias må være reel.

Vi fik jo ret i antagelsen, alene ud fra historikken.

Fejlen er jo primært hos Morten Krogh, som ikke kalder Redder ud.
@TheUnitedWay
Jeg synes så også at AGF blev snydt for et straffespark inden som ville have betydet at vi var foran 0-3 med stor sandsynlighed


Som skrevet til flere herinde, så hvis du tænker på situationen ca 30 minutter inde i kampen var der offside på Tobias Bech INDEN der er evt. hånd på. Det er også det der bliver dømt.
Personligt synes jeg at det lignede et straffespark. Jeg synes så også at AGF blev snydt for et straffespark inden som ville have betydet at vi var foran 0-3 med stor sandsynlighed. Jeg forstår ikke hvorfor det kun er den ene situation som er i fokus.

I den situation var der offside først, og dernæst er det i øvrigt en formildende omstændighed at bolden kommer fra en BIF´er. Det forklarer Sundberg mere om her i en tilsvarende situation, hvor Cornelius havde arm på bolden i feltet i BIF-FCK: https://campo.dk/2024/10/27/sundberg-erkender-hands-der-er-ikke-straffespark/. Synes dog det er lidt underligt at det er en formildende omstændighed, men sådan er reglerne åbenbart.

Jeg synes at situationen på Fukuda bør give straffespark 10/10 gange, men åbenbart ikke ifølge reglerne, hvis man skal tro på Redders forklaring. Fair play til ham for at stille sig op og forklare, og denne forklaring er i det mindste en smule mere troværdig end da Lasse Graagaard decideret løj i sin forklaring for hvorfor vi ikke skulle have et tydeligt hands-straffe mod Sønderjyske.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Annonce