Lifetec
Gad så godt at der i den afgivne dom blev tænkt på " hvad var der sket hvis forseelsen ikke var sket" man skal altså blive frarøvet noget for at kunne få den største chance i spillet.
Det ville være en stor gevinst for fodbolden. Der bliver dømt alt for mange straffespark nu om dage.
Det tror jeg du skal tænke igennem en gang til.
Vil du have at dommerne, på et splitsekund, skal til at tænke om den pågældende spiller i den pågældende situation ville have en mulighed for at score inden de dømmer straffe? I sådanne tilfælde vil jeg så påstå at Mbappe ville skulle have langt flere staffespark end de fleste andre spillere, da han ville være istand til at score i situationer hvor andre ikke er det.
Skal der også kun dømmes frispark hvis man bliver frarøvet noget? Og hvad skal man frarøves? Bolden? Et mål? En skud mulighed? En mulig chance? En stor chance? Hvad er en stor og lille chance? Muligheden for at nå bolden? Og hvad er en mulig chance? Skal man være et skud eller en afleving fra at kunne score, eller må man gerne være 3 aflevering fra, eller en berøring? Må man have ryggen mod mål eller ej? Man kan jo score med hælen, men det er sjældent, men man kan jo aflevere med ryggen mod mål.
Nej tak til spåkoner som dommere.