Snak

Mere indhold efter annoncen
Jøsses, så skal jeg ind og fjerne Jonas Wind fra mit managerhold. Havde ellers regnet med en 10-15 billige mål på straffespark igen! :-O
KSDH!
SHIT:.!! Tror Viktor Fisher får problemer i denne sæson hvis det holder stik.
´´Gid hans røv må klø og hans arme er for kort´´ er så træt af at se på hans skuespil. XD
Ulrich

"VAR fungerede fint fordi VAR ikke blandede sig i ret meget". Men hvorfor så ikke afskaffe VAR. Den umiddelbare glæde over en scoring, som er en væsentlig del af fodbold for både spillere og tilskuere, er desværre blevet minimeret efter indførelsen af VAR.
Jeg er ikke ekspert på VAR, men jeg undrer mig meget over, at hverken dommer eller linievogter må dømme offside, når den er så tydelig, at selv en muldvarp kan se det. Hvad er årsagen til, at man venter i lang med at dømme for offside? Er det direkte tilknyttet VAR, eller er der andre, nye regler ift. det?
VAR virkede udmærket under EM- Det er blot som om de dommerer der kommer med til EM er små KONGER som IKKE tager fejl !!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@olvi

Michael Johansen har faktisk påstået at fuldtidsansatte dommere ikke vil forbedre kvaliteten. Hans argument var at de jo også havde problemer i Premier League. Jeg tænker dog at han der agerer talerør for DBU og Divisions Foreningen som ikke vil betale prisen.

I det hele taget har jeg svært ved at tro på at mængden af resurser er uden betydning. Det er åbenlyst langt bedre kamera dækning under EM end det er muligt i en almindelig Superliga kamp og et dedikeret veluddannet VAR-rum.

"JF protokollen skulle han ikke have dømt straffet, men afventet VAR afgørelsen og/eller have set den på skærm -> dommerfejl og ikke VAR fejl"

Kunne du linke til den regel?
Op til nu har det jo handlet om klare og åbenlyse dommerfejl. Johansen har også fortalt at dommerne straffes for at overse en forseelse, hvilket jo kommer i konflikt med idéen om at overlade ansvaret til VAR.
Det giver jo et klart incitament til at fløjte i den situation, for selvom det ligner en fejl, er den ikke klar og åbenlys.
Dommer Kehlet var den første fuldtidsansatte dommer i Danmark. Han er så også blandt de ringeste så fuldtidsansættelse er ikke altid lig højere kvalitet.
@Gladbach:

Husker ikke alle kampe, men der var da vist noget med et mål af Braithwaite, som dommeren underkendte, men VAR godkendte efterfølgende ....
"It has yet to be proven that intelligence has any survival value" ACC
@grumblesnake:

næ det kan jeg ikke, men det blev sagt 47 gange under transmissionerne, at når dommeren havde dømt en hændelse kunne VAR kun omstøde kendelsen, hvis det var en tydelig fejl.

Og straffet var en tynd kendelse (og som dansker = FEJL), men jf ovenstående, da kan man argumentere for, at der er en berøring som måske/måske ikke er skyld i svanen falder - ikke desto mindre var det ikke entydigt at han ikke blev påvirket af en berøring.
"It has yet to be proven that intelligence has any survival value" ACC
""VAR fungerede fint fordi VAR ikke blandede sig i ret meget". Men hvorfor så ikke afskaffe VAR. Den umiddelbare glæde over en scoring, som er en væsentlig del af fodbold for både spillere og tilskuere, er desværre blevet minimeret efter indførelsen af VAR."

Vel fordi det netop er de få kampafgørende fejl som er VARs hovedprioritet.

Når det virker optimalt, vil der kun sjældent være tvivl om målets gyldighed.
Det er jo også noget spillerne vænner sig til at have en fornemmelse for ligesom at systemet gerne skulle blive forfinet over tid.
Annonce