Snak

Mere indhold efter annoncen
Fans og folk har altid svært ved at acceptere en dommers tolkning af lov og situation ved de straffespark.

Men faktum er at han blokerer et skud med underarmen, hvilket stort set altid er strafbart medmindre man aktivt trækker armen til sig (samtidig med den er i naturlig position) som eksempelvis Cucurella til EM.

Så man skal sådan set bare forsvare med armene ned langs siden eller bag ryggen og blokere skud med fødderne frem for alt.
Fkfkfkfk

""LØSNING: fodboldtrøjer skal fremover være uden ærmer. Spillerne skal lære at løbe/bevæge sig uden bevægelse af armen væk fra kroppen- da det åbenbart er UNATURLIGT.""

Løb ligesom Rasmus Falk gør, så får vi 10 straffespark i hver kamp 🙂
randers fc
Og hvis argumentet er, hvad kan han gøre med sin arm? Så er svaret helt simpelt, at lade være med at vende siden til.

Stå med brystkassen fremme, og lad armen være langs siden.

Arh ja, det er helt naturligt. Det er lidt af en kliché, men nu kommer den alligevel: det lader til at du aldrig selv har spillet fodbold.
Det er da også vildt unaturligt at have armene tæt ind på kroppen 🙈
"Stå med brystkassen fremme, og lad armen være langs siden."
Dette er vel ret naturligt når man befinder sig ved et skrivebord. Kaster man sig frem mod et skud, bliver sagen en anden - og det er vel næppe særligt ´naturligt´ for nogen at prøve at bremse et skud med åben torso og fjæset i skudlinjen.

Men ellers er reglerne vel klare - omend knap så logiske (en arm, der ikke er klinet ind til kroppen, befinder sig i en unaturlig position).
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Boldetellerandet tror ikke andre har spillet fodbold, fordi han selv er ude af stand til at forstå reglerne..
Virkelig en klovne kommentar af ham den første herinde. Aldrig nogensinde straffespark på den der.
De gamle regler var bedre.

Var det bold til arm, Ingen straffe.

Var det arm til bold - straffe.

Selvom de i dag i reglerne skriver at et skud fra meget tæt hold ikke bør give straffe - qua spilleren ikke kan nå at fjerne sin arm eller hånd, dømmes der alt for ofte straffe trods det burde være en faktor der taler imod et straffe.

Var kigger jo kun på om bolden røres med hånden og aldrig på de små detaljer.
Boldetellerandet tror ikke andre har spillet fodbold, fordi han selv er ude af stand til at forstå reglerne..

Han har da fuldstændig ret. Det er en helt naturlig reaktion for kroppen at beskytte sig selv mod fare, hvis dette skulle opstå. Ingen vil stille sig op og modtage et skud på langt over 100 km/t fra en fodbold, uden at beskytte sig selv mod at blive ramt.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Dommeren er en nar
Annonce