Snak

Mere indhold efter annoncen
Hør nu her fokes !!

Den her diskussion ender aldrig.

Man bliver ved med at skrive, FCK er bedst hvorefter den næste skriver Aab er bedst and so on forever..
Lad os se det i øjnene, vi bliver aldrig enige :D
Kan du ha` det rigtig godt
Not?!
Odense Boldklub Manchester United
"Not?!"

Så er der lagt op til rime-leg.

Byder ind med Hot, så kommer den næste med noget der rimer?
Ville fandme også været dumt at spinne sig til "vi vil have Danmarks dårligste trup"
galleryguy

Ja meget . Tror det alle sigter efter på et eller andet tidspunkt
Kan du ha` det rigtig godt
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg ved ikke rigtigt... En ting er at holdet underpræsterede, men er truppen virkeligt så stærk?

1. Skal Jesper C. måles på 2006/07 eller 2007/08? Hvor jeg i forrige sæson var sikker på, at han var Superligaens bedste (men også havde Superligaens bedste forsvar foran sig), så havnede han sidste sæson i et bredt midterfelt i mine øjne.

2. Uden Hangeland mangler der topklasse i forsvaret. Så hvor forsvaret for ikke så lang tid siden var helt suverænt, er det ikke til at sige, om de i den kommende sæson stadig er bedst (spiller for spiller eller som hold) - Brøndby ser f.eks. temmelig stærke ud med potentielle landsholdsspillere til alle pladser (plus Howard).

3. Midtbanen er spiller for spiller stadig en klasse over alle andre i DK alene pga. Sionko og Grønkjær (hvis han da ikke bliver brugt som angriber). Det er rigtig skidt at Grønkjær er slemt skadet, for så er det stort set kun Sionko, man skal holde øje med. Resten af midtbanen er måske endda lidt under niveau ift. konkurrenterne - især mangler man en styrmand - og i praksis betyder det, at spillerne af exceptionel klasse bliver mindre værd.

4. Det største problem er angrebet. Masser af potentiale, men for lavt bundniveau. Det kan godt være, at det lyder underligt, men en Marc Nygaard-type ville "pynte" på holdet - mest for at skabe variation i angrebsspillet.

Alt i alt: Hmmm... Er FCKs trup virkelig den bedste i Danmark for øjeblikket? Ingen tvivl om, at de har nogle af ligaens største profiler, men måske på de forkerte pladser ift. at skabe sammenhæng på holdet. Jeg vil vove at påstå, at uden forstærkninger er de "kun" på linje med AaB, FCM og Brøndby. Det kræver endda, at de kan holde på Gravgaard og Hutchinson.
Men kan ikke sige ud fra hvem vinder Mesterskabet, hvem der har den bedste truppe. personlig vil jeg mene at FCM har den stækeres truppe
Jeg mener bestemt at FCK har den stærkeste trup på papiret. Det gik okay indtil vinterpausen, men efter salget af Hangeland blev forsvaret ustabilt og skader hos Gravgaard (som efter salget af Hangeland skulle mande sig op) gjorde at man havde et forsvar med Zanka, Antonsson og nye Ulrik Laursen.

Forsvaret virkede meget hullet og det er klart at det går galt, når man som hold har bolden så meget, som man plejer, men alligevel lukker mål ind mod mindre hold, som i kampen ikke har haft bolden særlig meget og derfor er kommet frem til få store chancer (hvorimod FCK har haft bolden meget og ikke kommet frem til mange store chancer).
Det vil jeg mene gjorde mentaliteten virkelig dårlig og de helt store chancer blev derfor brændt.

AaB og FCM derimod, synes jeg, er virkelig stærke som hold. De har kanongode spillere, men som hold var FCM og i særdeleshed AaB stærkere. De to hold havde også det held, som FCK søgte forgæves. Det held, som tophold har, og som FCK tidligere har haft.

Intet i FCK har rigtig fungeret. Nogle spillere har gjort det godt, men et par stykker er ikke nok til at vinde mange kampe. Midtbanen har været sejlende i mine øjne. De prøvede forgæves at drible, gøre plads og aflvere de korrekte bolde. Ofte endte det jo i at Grønkjær, Silber, Atiba, Kvist og Sionko prøvede at drible for meget fra kanten og ind i banen (før man var kommet til baglinien), og de rigtige afleveringer til angriberne kom aldrig. Angrebet var ikke skarpt nok, men med en forbedret mentalitet kan der ske store ting hos FCK´s - på papiret - ret så gode angreb.

Der skal købes ind. Et salg af Gravgaard og muligvis JC vil gøre, at man skal købe meget ind. Lad os se hvad der sker :-)
DET ER STÅLE SGU NOK IKKE KED AF!!!
Tror lige vi skal have slået fast at den på papiret bedste trup ikke behøver vinde mesterskabet.

Det vil være latterligt at påstå andet end at FCK i den forgående sæson havde den på papiret bedste trup og det har de stadig. FCM har gjort nogle gode indkøb men siden vinterpausen er der altså røget et par vigtige spillere.

FCK´s er i flere år blevet sammensat med troen på at dem der har de dyreste/bedste spillere vil have den største chance for at vinde mesterskabet og det har vel holdt meget godt stik ?
Annonce