Snak

Mere indhold efter annoncen

Done deal: Høgsberg skifter til Strasbourg

lør 9. aug 12:45

Lucas Høgsberg kan kalde sig for Strasbourg-spiller. Den danske stopper har bestået sit lægetjek og skrevet under på en kontrakt til 2030.



Læs hele nyheden her
FCN kunne virkelig dominerer ligaen bedre hvis de brugte deres penge mere effektivt og havde et større stadion. de laver det ene giga salg efter det andet.
Fantastisk udvikling for Høgsberg, men trist at vi mister ham så tidligt i forløbet.

Jeg ville ønske at vi havde en eller anden form for kamp mål for spillerne inden de bliver solgt.

Men jeg forstår også at det er præmissen for hvordan klubben bliver drevet, og at de helt store talenter nok ikke vælger os, hvis man begynder at afvise deres skift.
Hvil i fred til Palæstinas Pele, Suleiman Al-Obaid. FCN Sympatisør og superliga elsker.
Tja, det ville jo kræve man gik på kompromis med alle de unge talenter. Mælketænder vinder ikke rækken, skal man holde længere på dem, så er der ikke plads til den næste osv.

Grunden til FCN er blevet en god rugekasse er at der er let til seniorbold og der er intet pres fra omverden.
Større stadion??
Jstew

Enig i din betragtning, og også derfor jeg pointere at jeg forstår klubben og strategien.

Dog håber jeg at vi finder en mellemvej, hvor man holder på drengene i minimum 2 sæsoner, ala Damsgaard, Svensson, Dorgeles, skov Olsen, mfl.

Jeg er lidt ærgerlig over at vi taber spillere som Harder og Høgsberg efter første sæson, den udvikling vil jeg gerne have stoppet, men pengene kan også blive for store, og drengene kan jo også have presset lidt på.
Hvil i fred til Palæstinas Pele, Suleiman Al-Obaid. FCN Sympatisør og superliga elsker.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fcn er simpelthen imponerende
Tillykke til Lucas, Ligue 1 virker som et godt skridt, blæret spiller.
@Fanfan14
Jeg tror at FCN har lidt bedre styr på hvad der er den rigtige strategi for dem...
Godt gået - igen - af FCNs ledelse. Der er opbygget et internationalt netværk og et ry som et sted hvor de allerstørste talenter fra Skandinavien kan udvikle sig og få spilletid i et veldefineret spilkoncept. Uanset mange mener de bør holde længere på talenterne for at fremme egne sportslige ambitioner så holder man sig til strategien og lever med et Superliga niveau der hedder nr. 3-7 hvilket er i et spænd hvor det er muligt at overraske i ny og næ som titler og medaljer dokumenterer. De sælger en ung spiller som Høgsberg, som med al respekt stadig er ustabil og ikke har slået helt igennem endnu (bare de seneste måneder har han kostet mål i i sin landskamp debut og senest i søndags i SønderjyskE) for et beløb der ligner det samlede beløb Brøndby har fået for salg af dobbelt pakken Kvistgården/Suzuki - i et marked hvor målscorere normalt holder højere salgspriser end forsvarsspillere - klasse.
Jeg kan ikke se formålet med et større stadion til FCN, med mindre, de spillede for fulde huse hver gang, hvilket langt fra er tilfældet. Et stadion, som er for stort, er desuden en underskudsforretning, fordi vedligeholdelse og drift hænger sammen med en passende volumen.
Annonce