Hvis man kigger på denne og de sidste 5 sæsoner, så har FCK mødt 8 forskellige modstandere i kvart, semi og finale. Af disse, er 5 af dem hold fra SL, mens 3 af dem spillede 1. div. BIF og FCM har spillet mod hhv. 5 og 4 modstandere i samme runder, og de har alle være fra SL. AGF har haft 7 modstandere, hvoraf 6 er fra SL og 1 er fra 2, div. Og FCN har haft 5 modstandere, hvoraf 3 er fra SL og 2 er fra 2. div. Så FCN har procentuelt mere lodtrækningsheld fra 1/4-finalerne end FCK.
Det ændrer sig lidt hvis man også tager 1/8-finalerne med, hvor det ser således ud: (Hold - Kampe i alt - mod SL - mod 1.div - mod 2. div - mod 3.div eller lavere)
FCK - 13 - 8 - 4 - 1 - 0
BIF - 10 - 8 - 1 - 0 - 1
FCM - 10 - 10 - 0 - 0 - 0
AGF - 13 - 10 - 0 - 2 - 1
FCN - 10 - 7 - 0 - 2 - 1
Så kan man selvfølgeligt også begynde at kigge på at der er forskel på hvilket SL-hold man møder, men det er svært at rangere.
Man skal ikke accelerere fragmenter af geologisk oprindelse i en ballistisk bane, når man selv residerer i et domicil af termisk behandlet sand.