Snak

Mere indhold efter annoncen
@MBL
Hvis en udskydelse af hjemfsldspligten vil betyde investeringer i parken, må det da være i kommunens bedste at få et aktiv tilbage der endnu mere værd
Hmmm... Kan kommunen bare "uddele" gratis udskydelse af hjemfaldspligten??

Jeg tænker at mange andre ejere med hjemfaldspligt vil se med spænding på dette..

"I henhold til kommunalfuldmagten er Københavns Kommune forpligtet til at forvalte kommunens aktiver på en økonomisk forsvarlig måde".

https://www.tv2kosmopol.dk/koebenhavn/efter-ny-sag-om-hjemfaldspligt-faa-overblikket-over-koebenhavns-usaelgelige-boliger-her

Se mere: https://tilbagekoebsret.kk.dk/tilbagekoebsret


Der bliver bare gjort forskel med de store erhvervsgrunde. Du kan f.eks. se hvor billigt Tivoli fik deres grund - Mere end 500 millioner kr. under markedsprisen. Bellacenter er samme historie.

Der kommer en stor sag om DR Byen også.
FCK
Det giver sgu da ikke mening at bygge et nyt stadion kun til landsholdet og pokalfinale. Skal det så bare stå gabende tomt og glo det resterende 90% af tiden?
Må sgu da være jordens dårligste investering. Enten skal der da en fodbold klub til som bruger det når landsholdet ikke gør, ellers skal der holdes seriøst mange koncerter for at holde det kørende.
FC København <3
Hjemfaldspligten er en klausul som generelt set ikke burde eksistere.
Hvorfor denne fascination om et nationalt stadion ? Mange lande klarer sig glimrende uden et sådanne.
Hvis DBU generelt vil have bedre stadions i Danmark kræver det en større brug af disse stadions, og det vil sige der skal åbnes om for en spredning af landskampe, pokalfinalen og ungdomslandskampe.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Snyd eller fair, den gang parken skulle på andre hænder var der ikke andre der ville overtage den ej heller DBU. Så tænker de må ha indset det bedre kunne svare sig at leje sig ind i parken. Så er det så bare med fck som ejer og selvfølgelig efter deres vilkår. Er DBU utilfredse med forholdene kan de jo bare vælge at spille et andet sted. Stort alle stadions i DK , med undtagelse af parken bliver kun brugt om søndagen og måske et par pokal kampe det er det.
De kan gøre hvad de vil med Parken, så længe de fjerner kontorbygningerne i den ene ende og bygger siddepladser hele vejen rundt, så vi slipper for de grimme betonblokke i hvert hjørne.
Nu er kontorbygningerne en større indtægts-kilde, så det kommer kun til at ske hvis de bygger parken helt om.
Landsholdets hjemmebane er i Parken og bliver det forhåbentlig også fremover. FCK kan rykke ud i Ørestaden og bygge noget til 30-35.000

Nej, det sker ikke. Men gid det gjorde
Byg et stadion i Valby med plads til 60.000 og så er Frem i Champions League om 8 år.😂
REJS DIG DU SULTENS SLAVEHÆR
Annonce