Snak

Mere indhold efter annoncen
På den anden, er det en slutrunde hvor det er meget få kampe i gruppespillet som jeg kan få stive antenner af.

Fede kampe (på papiret) er jo langt fra altid fede. Der findes masser af “guld” selvom kampen og holdene ikke oser af sex.

Det forudsætter dog man gider at se dem.

Desuden kommer dine “fede” kampe blot senere.

Men brok er der sgu nok af.
Jeg synes det er vildt atcalle dømmer Riemer på de to kampe mod Skotland og Belarus. Udover de to kampe har Danmark jo været gode. Hvad hvis det bare var en dårlig periode på to kampe. Jeg tror på at Danmark kan komme til VM.
Lifetec: bookmakerne har Danmark Nordmakedonien til 82% på at Danmark går videre til finalen. Mod Tjekkiet er vi helt sikkert også over et stykke over 50%
Jeg synes det er vildt atcalle dømmer Riemer på de to kampe mod Skotland og Belarus. Udover de to kampe har Danmark jo været gode.

Problemet er blot at han jo bliver bedømt på hvad han opnår.
At man ikke opnår direkte kvalifikation fra den pulje, og at det skyldes at man ikke vinder hjemme over Belarus, er så piv hamrende ringe, at det sender alle de udmærkede resultalter og spil direkte ud med badevandet.
Riemer og Møller som forlængede med ham for tidligt, skal kyles på porten.
Senest når vi ikke har kvalificeret os til VM i marts.
Og skulle miraklet ske at vi kommer med, så finder folk hurtigt ud af hvad der skal ske, efter de indledende puljekampe.
Og skulle miraklet ske at vi kommer med, så finder folk hurtigt ud af hvad der skal ske, efter de indledende puljekampe.

Og når vi så får succes ved slutrunden, så er det den uventede måneformørkelse eller Nissens alvorligt skadede storetåsnegl der er årsagen til storhederne.

Det er aldrig godt nok.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Barca-fan74752: nej, DK spillede ikke godt, før de mødte Belarus og Skotland. DK spillede uafjort hjemme mod Skotland, ligesom DK var heldige med at få alle tre point hjemme mod Grækenland, som i den grad ellers havde mulighederne for at score mere end ét mål i den kamp.
Gør bare transfervinduet kortere om sommeren
Barca-fan74752

Der er vi jo bare uenige. Jeg synes ikke de var gode i returkampen mod Portugal, eller i kampene mod Grækenland, eller Scotland, eller mod Spanien, eller hjemme mod Belarus. Hvad er der så tilbage? En kamp mod Portugal (1-0) og en kamp mod Belarus (jeg så iøvrigt ingen af de to) så 2 gode kampe ud af 9.

Jeg synes han udtaget de forkerte spillere, laver de forkerte udskiftninger på de forkerte tidspunkter. Jeg kan heller ikke se hvordan det er han vil have holdet til at spille, taktikken virker uorganiseret og tilfældig. De ting han siger til pressen kan jeg heller ikke få til at stemme med de handlinger han laver.

Og det har ikke noget med had at gøre, jeg synes bare ikke han er dygtigt nok til at være cheftræner.
Lifetec: bookmakerne har Danmark Nordmakedonien til 82% på at Danmark går videre til finalen.


Vi skal i givet fald op på 61% sandsynlighed mod Tjekkiet/Irland på udebane, hvis den samlede sandsynlighed for kvalifikation skal være 50%.
Det synes jeg er optimistisk. Jeg tror dog DK har størst sandsynlighed for at gå videre af de 4 aktuelle hold - men der skal ikke meget "stolpe ud" før vi ender med sorteper.
Slog vi ikke Peru i 2018,?


Puha, nævn ikke den kamp.... Jeg synes det var mere held en forstand vi fik noget med fra den kamp.
Vi skal i givet fald op på 61% sandsynlighed mod Tjekkiet/Irland på udebane, hvis den samlede sandsynlighed for kvalifikation skal være 50%.
Det synes jeg er optimistisk. Jeg tror dog DK har størst sandsynlighed for at gå videre af de 4 aktuelle hold - men der skal ikke meget "stolpe ud" før vi ender med sorteper.


At ligge på over 50% med fire hold ville da også være helt latterligt højt. Men derfor kan man jo stadigvæk godt være favoritter til samlet kvalifikation.
Silkeborg IF
Annonce