Snak

Mere indhold efter annoncen

EfB-boss: Ny målsætning ændrer ikke noget

tors 23. apr 2015
Esbjerg har fremover en målsætning om at slutte fra nummer fem til otte i Superligaen, men den nye målsætning ændrer ikke noget sportsligt.

Læs hele nyheden her
Tre hold har distanceret sig fra EfB...... Jeg kan på nuværende tidspunkt tælle 9 hold som EfB selv har distanceret sig fra - i den gale retning.
Det kan godt være du kan tælle, men det må så også være det kloge åge.
@Ællingen
Tre hold har distanceret sig fra EfB...... Jeg kan på nuværende tidspunkt tælle 9 hold som EfB selv har distanceret sig fra - i den gale retning.

Jeg ved godt, at det kan være svært at drage logiske konklusioner, men mon ikke du selv kan se, at den logiske konklusion er, at der er 3 klubber, som økonomisk har distanceret sig fra EfB.

Og er det tilfældet, så står EfB ikke værre stillet, end at de realistisk set stadig er forfølgere til toppen, liggende som muligt subtophold hvert år, med en afstikker i toppen eller bunden engang imellem. Og hov, er det ikke det de gang på gang har sagt i længere tid efterhånden?
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Nu siger han jo faktisk, at der er tre hold, der har distanceret sig lidt "på den ene og den anden måde". Altså økonomisk har det jo aldrig været nogen hemmelighed, at vi halter bagud i forhold til især FCM med deres rigmand og FCK med deres kæmpe forretning. ´Den anden måde´ må så være sportsligt, må man gå ud fra. Her mener jeg ikke, der blot er tale om tre hold, og det viser tabellen også pt. Desværre synes jeg også, det ligner, at Esbjerg selv er i gang med at distancere sig. Man kan ikke seriøst melde ud, at man går efter fornuftige placeringer som top 6, når man sælger alle sine profiler på ét år og i stedet henter langtidsskadede lottokuponer og tidligere reserver som lejesvende ind. Jeg er med på, at salgene var profitable og i de fleste tilfælde nødvendige - men indkøbene mener jeg er dumpet med et brag. Det undrer mig meget, at man ikke har kunne finde bedre alternativer. Især med al den tid man har haft til rådighed. Salgene af Ankersen x2, Braithwaite, Kian og Pusic har man jo længe vidst var enten nødvendige eller meget sandsynlige. Med al respekt så virker indkøbene/lejemålene af Almebäck, Larsson, Rise og Stenderup som en blanding af desperationsgerninger og satsninger med profit for øje.
Annonce