Snak

Mere indhold efter annoncen
@Nonono
Hvordan blev 1 sherifstjerne pludselig til "sherifstjerner". Du smider jo bare benzin på et bål, du ikke har styr på. Det er useriøst

Der er ikke mange der kritiserer spillerne, som jo havde en super sæson sidste år… Mon ikke EFB har brug for en kulturændring, men selvfølgelig under ok forhold.
Vil dog sige, at 1 sherifstjerne og 1 nedladende kommentar om bryster, at der skal mere til for at det er forfærdelig. 4 spillere der opfører sig forkælede giver god mening at sende ud sf truppen - EFB fans i gør klogest i at bakke jeres klub og hold op. Gi dem fred for jeres negative kommentarer for de hjælper jer ikke, og bak dem op på lægterne.
Klubånd i solskin og troskab i regn - citeret fra anden traditionsklub som også har / haft sine udfordringer :-)
Alt det andet er ikke dokumenteret, og er kun tomme rygter, skabt af spillere der ikke kan lide lugten i bageriet


Mangel på dokumentation er ikke det samme som dokumentation for det modsatte.

Du har ingen beviser for, at jeg ikke er Barack Obama - det er altså ikke bevis for, at jeg er Barack Obama.

På samme måde har du ingen beviser for, at det er tomme rygter og bare spillere der ikke kan lide lugten i bageriet (underforstået ikke gider at træne og bare er dovne - hvilket bl.a. Spillerforeningen specifikt har afvist).
Med jeres holdning, så forstår godt, at personen der fejlagtigt har været fængslet, og efterfølgende blevet frifundet, at han er stemplet resten af livet. Han er stigmatiseret af rygter og dårligt omdømme
kulturen med små forkælede spillere, der frem for at træne, hellere vil sidde på torvet i Esbjerg med deres pandebånd, designsko og duftevand under armene.

Apropos udokumenterede rygter...
Mangel på dokumentation er ikke det samme som dokumentation for det modsatte.

Det er faktisk således, at i en retssal, så er mangel på dokumentation eller rettere sagt beviser, det samme som bevis for det modsatte, og ville betyde betingelsesløs frifindelse. Så hvorfor du tror, at det ikke gør sig gældende her, er mig en gåde.
Du har ingen beviser for, at jeg ikke er Barack Obama - det er altså ikke bevis for, at jeg er Barack Obama.

Og du har ikke bevis for, at jeg kan ånde under vand, og derfor er en fisk. Hvad er det for en hjernedød argumentation.

Hvis du påstår noget om en anden person, og du ikke har beviser for dine påstande, så er det faktisk bagvaskelse. Og det ville du kunne dømmes for i en retssal, så jo manglende beviser, kan i retssal bruges som beviser for det modsatte, og her i folkets eller offentlighedens retssal, skal vi vel bruge de samme principper, eller er dette blot en heksejagt?
På samme måde har du ingen beviser for, at det er tomme rygter og bare spillere der ikke kan lide lugten i bageriet (underforstået ikke gider at træne og bare er dovne - hvilket bl.a. Spillerforeningen specifikt har afvist).

Det er jo så påstande, som kan understøttes af alle medier der dækker sagen. EB har jo pralet højlydt af, at spillerne gik til dem fra 1. træningsdag, i stedet for, at gå til klubben eller spillerforeningen. Så jo, der findes faktisk flere beviser, og dokumentation for, at det bare er spillere, som ikke kan lide lugten i bageriet, end der findes for det modsatte, der findes faktisk ingen beviser for det modsatte.

Der er tydeligvis ingen beviser for spillernes påstande, hvilket jo betyder, at klubben ikke vil smide 2 års løn, efter en træner, uden at få noget for pengene, blot fordi spillerne ikke kan lide ham. Desuden kan de ikke fyre en mand, med disse påstande, som årsag, da han kan sagsøge om erstatning fra klubben for bagvaskelse, hvis klubben ikke står bag ham.

Så hvis de vil have ham fyret for de ting, som han anklages for i pressen, så må der beviser på bordet. Ellers er det simpelthen for dyrt for klubben at fyre ham. Det ville være langt billigere, at smide hele truppen ned på u19 holdet, og erstatte dem med lejespillere fra søsterklubberne.

Så beviser på bordet eller flet næbbet og ret ind.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
At noget ikke kan bevises er ikke det samme som at det ikke har fundet sted.
Næstved, Öster IF -- og magter bare ikke Barca's "Vi spiller det rigtige fodbold" attitude
At noget ikke kan bevises er ikke det samme som at det ikke har fundet sted.

Nej, men at der er påstande om det, er heller ikke lig med at det har fundet sted.

Og når man vurderer troværdigheden af påstandende, så er det nærliggende at tænke, at mon ikke virkeligheden eller sandheden, er langt mere nuanceret, end det sort hvide billede, som sladderpressen tegner?
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Det er chokerende hvor mange som rent faktisk tager trænerens/ledelsens parti i denne sag.

Det der forgår i EFB er helt væk. Bare fordi man er i en professionel fodboldklub berettiger det ikke på nogen måde en træner/leder til at opføre sig på den måde.

Det har intet med ny kultur eller spillere der "ikke kan klare mosten." Det er elendig ledelse og elendigt trænerarbejde. Det er ufatteligt hvor mange trænere i sportsklubber der tror, at de kan opføre sig som de vil. Det sker i såvel seniorklubber, som på ungdomshold. Få det til at stoppe!
Hvornår og hvordan sker det i Tyskland, at man smider så mange spillere ned på U19? Men jeg kan da huske, at Schalke 04 også var ude med riven efter flere spillere i sidste sæson. Men det er jo så det, som Esbjerg accepterer. At blive sidestillet med et galehus.
@Epandeur Jeg er langt hen ad vejen enig med dig. Dog tænker jeg at det er forkert, at noget der ikke kan bevises er bevis for det modsatte. Er bevis er noget der dokumentere et udsagn eller hændelse. Kan noget ikke bevises, er - helt korrekt - ikke dd
Cornie70
Annonce