Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvorfor blander spillerforeningen sig i at en læge selv siger sit job op?
Og hvorfor syntes EB at der er en historie i det?
Latterligt og godt der endelig bliver ryddet op i den elendige kultur der har været på Gl. Vardevej i flere sæsoner.


Fordi han har henvendt sig til Spillerforeningen og fortalt hvad der er foregået. Hyballa er en omvandrende ulykke. Det her falder tilbage på klubben, som ikke har undersøgt sin træner godt nok, og som er så handlingslammet, at man folk udefra må ind og overtage styringen.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Galehus - og nej det hjælper ikke at de samme 3 bruger spammer hver artikel og forsvarer Hyballa. Det er bare pinligt.
Jeg tror det er alle andre end Hyballa den er helt galt med, virker som en sympatisk fyr.
Hvordan skal man opføre sig overfor en tilknyttet læge i en enkelt samtale før denne forsvinder? Undskyldningen med at det er spillerne der er forkælede er jo umulig at tro på længere når sådan noget begynder at ske. Det er kommet så langt ud nu at det ikke bare er træneren der skal fyres men hele bestyrelsen der må gå. De lever simpelthen ikke op til deres ansvar.

Synd for Esbjergs fans de skal trækkes gennem det her!
Er vi ved at være der nu at ledelsen bare ikke vil gi sig for ikke at miste ansigt selvom alt peger på de har fejlet noget så grusomt ved at ansætte den træner? Lidt ligesom da Viborgs sportsdirektør gik meget langt inden han måtte indrømme at de var blevet snydt ifb med ham fuskeren/sjoveren de skrev kontrakt med (kan ikke huske navnet).
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det skal altså lige siges, at der også var folk der sagde op, da Ted van Leeuwen var sportsdirektør. Folk var dengang blandt andet fortørnet over at personalet ikke måtte opholde sig i nærheden af spillerne op til kampene. TvL ønskede at spillerne skulle have ro, og det blev ikke modtaget lige vel af alle.

Desuden er det dybt uprofessionelt af spillerforeningens formand, at komme med de her oplysninger. Lægen er ikke medlem af spillerforeningen, og EfB er meldt til Arbejdstilsynet der så gør deres arbejde.

Det er jo kun for at kaste brænde på bålet at spillerforeningens formand kommer med sådan en oplysning.

Det står bøjet i neon, at hyballa mangler sociale færdigheder.

Til gengæld skulle han være enorm skarp analytisk og taktisk og passe til den vison man går efter.

Men Kan han ikke tilpasse sig, skabe resultater, eller/og er det værre end bare manglende sociale færdigheder, er der ikke noget at gøre, så må han ud.

Men han skal have lang snor for at bevise sig. Hvorfor det? Fordi at kulturen i Esbjerg har været så ekstrem dårlig man tror det er løgn. Den sportslige ledelse var besat af tidligere efb spillere, der holdte hånden over hinanden, selvom de gang på gang beviste, med et stort budget, at de ikke kunne skabe en god kultur.

Det var kun når vi havde trænere som Viggo Jensen og Jes Thorup og til dels Niels Frederiksen,, ved roret, at vi kunne skabe/fastholde en god kultur. Alt afhang altså af træneren. De senere par år, har man haft en fornemmelse af, at det er spillerne der styrede biksen. Den tidligere bestyrelse har bøjet sig for spillernes krav, og fyret 2 trænere. Vi har haft den en massiv trænerudskiftning de senere år og vi har brug for disruption. Det må man sige vi har pt, og det er ikke en køn reaktion der er kommet ud af det.

Forløbet fortæller dels noget om at træneren har håndteret det her uelegant og forkert. Han har sat ALT for hårdt ind. Det bekræfter samtidig, at der har været noget fuldstændigt galt med kulturen i EfB, og det er jeg glad for man gør noget ved.

For alt i verden: spillerne skal ikke have heldet med at fyre endnu en træner i Esbjerg. Det skal bestyrelsen hvis nogen.
EfB som et stabilt tophold
Det kunne vel også være at det er hele organisationen der er ved at blive tilpasset til at EFB skal være en professionel klub.

Vi har historisk set tidligere haft problemer med vores læger, bl.a. Ryan Johnson Lauersen der først blev rigtig god igen da han kom til OB. Ikke at jeg ved om denne læge var involveret i det.

Som EFB fan kan jeg ikke få armene ned lige i øjeblikket, det er simpelthen super dejligt at se at der endelig bliver ryddet op i den elendige kultur der har været i og omkring klubben.

Den handlekraft der udvises nu har længe været ønsket.


EFB og det danske landshold - resten er ligegyldigt
Esbjerg - Vendsyssel - nu en must see kamp
For at tage EaF´s standpunkt. Hvad har den tidligere sportsdirektør med noget at gøre?

Jeg ser nogle brugere have så travlt med at forsvare noget, de ikke aner hvad de forsvare, men alligevel så dukker der nye sager op.

Udrensning af en trup er fint. Der kommer en ny træner, og som vil træne og spille på sin egen måde, hvilket er helt i orden. Og så er der nogle spillere der ryger på den konto, mens andre bliver.

Men man kan sgu godt behandle andre med respekt i den kamp, og sige til dem, at de ikke er en del af planerne. Så det handler sgu i bund og grund om at opføre sig ordentligt, når man har en rolle som cheftræner.

Hyballa har en yderst tvivlsom historik ang. konflikter med spillere og ansatte. Selv i de pågældende lande som han har været i skriver om den her farce. Og ledelsen. Hvad kan man sige? Det er nok ikke ledelsesfigurer.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Annonce