Om der er 18 el 20 hold i ligaen ændrer nok ikke det store rent niveaumæssigt. PL bliver ikke svækket.
Til gengæld har de 4 kampe færre i et stramt PL program. Sløjer du så også Liga Cuppen, så har du endnu færre kampe.
Det mindsker belastningen på spillerne, og kan fremme præstationerne i Europæsik fodbold.
Liga Cuppen kan dog vælge at bruge ungdomsspillere i. Det må være præmissen for at have de store med. Det er vist også kun i England man kører med 3 turneringer.
Synes det super med flere penge ned i rækkerne. En udvikling hele vejen igennem. Det skal dog forvaltes med stramme regler, som fx lønloft el max pris på transfers, så der ikke går ren klondike i den.
- den kunne fint ende ligesom 90% af de danske DS, 1. Div og 2. Div klubber, der mener de skal op i Superligaen inden for X antal år.
Hvis klubberne kan have medbestemmelse i, at oliesheiker mv. ikke laver en ny City el Chelsea så synes jeg det er fint. FFP var der vist ikke da Chelsea gik på rov i starten af 00´erne, så dem har jeg ikke ondt i røven over. Men City der buldrer derud af, og laver så meget pis gider jeg ikke se på. Ikke dømt nej, men pga. af forældelse.
Det gavner intet sportsligt med sådanne mastodonter rent økonomisk. Man skal sportsligt gøre sig fortjent til økonomisk dominans, og der er der bare nogle klubber som er foran.
De enkelte klubber må lære at bruge pengene fornuftigt.
Liverpool FC - Y.N.W.A
🕊️His name is Diogo🕊️