Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er rystende at klubben ikke tager afstand fra det. Så holder argumentet jo ikke med at det er få fans der er problemet, når ledelsen mener det er ytringsfrihed at svine politiet som en enhed til.


Ja, jeg syntes også det er bekymrende. De har dog taget afstand, men jeg kan ikke lide, at de appellerede dommene. Det er lidt mærkelig signalværdi at sige vi er uenige i det der bliver sagt og vist på bannerne, men de skal have lov til at gøre det så meget de vil.
ACAB
Vi må snart samles, og demonstrere mod den vanvid. Synes at divisionsforeningen og disciplinær udvalget har mistet overblikket over deres funktion.

Ingen tvivl om at det er et noget generaliserende, acab, og langt de fleste er virkelig gode folk, hvem vores samfund ikke kan undvære.
Men i alle brancher er der cowboys, og det kan jo ikke være rigtig at vi ikke kan tale om politiet.

I forgårs blev seks betjente sigtet for at have lavet en bande, og blandt andet være involveret i narko salg.
En anden betjent streg for nylig ´ tag så de hænder på ryggen eller jeg f**king kvæler dig´
Der var også to betjente der tændte helt af på en familiefar på cykel der skulle hente sine børn i børnehaven.

Personligt har jeg ved flere lejligheder set overtændte betjente, der elsker konfrontationen med fodboldfolk. Der er også et par voldsparate i den flok.

Jeg synes at pengene til 300 betjente, i 6 timer (1800 mandetimer) kunne bruges bedre, end at sørge for at Peter og Søren ikke kommer op at slås.
Det er jo en skrøne, at det er forbundet med fare at gå til fodbold. Skabt af medierne og de gamle betjente og politikere, der ikke tør tage den svære debat.

Men 1800 timer, der må kunne opklares nogle voldtægter og andre alvorligere ting.
🇩🇰FCK
@POD
. Det er jo en skrøne, at det er forbundet med fare at gå til fodbold. Skabt af medierne og de gamle betjente og politikere, der ikke tør tage den svære debat.


De voldsparate maskerede FCK fans (og med garanti de Brøndby fans modsatte ende) der var maskerede på stadion 1 time før kampstart, indikerede ikke ligefrem at de var søde og venlige...
Forstår slet ikke, at FCK skulle have interesse i association med udskud som disse.
Hvorfor får FCK ikke en gang for alle ryddet op i alle de karrierekriminelle, der kun skaber ballede og utryghed for de ægte og rigtige fodboldfans?
ForzaNapoliSempre siden 1988 • Negativitet er gift for sjælen • Be kind - always • OB
Mere indhold efter annoncen
Annonce
FCK og flere andre klubber har taget stilling. Deres stilling er at de ikke ønsker at gøre noget ved de cokesniffende rockertyper. Det er ok med vold, ekstreme budskaber om politiet, ulovlig pyro, osv.
Hverken klubberne, divisionsforeningen, DBU eller Folketinget ønsker reelt at gøre noget ved problemet. Voldstosserne har vundet. Fodbolden har tabt.
Tillykke Danmark.
ALTID Vejle Boldklub. Husker storheden. ALTID Barcelona. Kaerlighed til spillet i hver kamp. Landsholdet kun paa DR1. Boykot DBU og FIFA indtil korruptionen er væk. Officielt fodbold-ID til ALLE der vil på stadion. Boykot VM. Nej til pyro.
Hvis de vil den slags handlinger til livs, så lang bøden videre til dem der satte det i gang.

Ligesom med baneløberen i Hvidovre og nu igen i Man U kampen.

Søgsmål bør være midlet.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Tvangsnedryk de klubber til Danmarksserien hvis de ikke kan styre deres fans. Kort og godt. Så er det væk fra tv skærmen.

Del tv penge ligeligt i 1.2.3.4 division så ordentlige klubber ka være med.

Giv spillere der filmer rødt kort- så stop for sæsonen 3 gang mistet spillerlicens på livstid.

der er alt for meget bla bla og for lidt konsekvens.

Foretrækker et ægte derby med Frem, b93 AB, fremfor for de her teaterstykker
Ja, helt enig Frank! Tilbage til dengang der ikke var noget der hed stress og kvinderne stod ved enten kødgryderne eller vaskebrættet. Og hvor faen er fadet med smøger, cerutter og Caminante til konfirmationerne blevet af?!
Engang for længe siden var der respekt om politiuniformen.

Det er der ikke længere. Helt selvforskyldt.
Annonce