Snak

Mere indhold efter annoncen

Efter fan-ballade: Roma-direktør er færdig

søn 22. sep 2024

AS Roma meddeler, at administrerende direktør Lina Souloukou er færdig i klubben.



Læs hele nyheden her
Syntes også det var en meget forhastet og underlig beslutning
Tåbelig beslutning, men tvivler på det hende der har haft mest med den at gøre. Mon ikke det er ejerskabet der har krævet ham fyret
En helt katastrofalt håndteret affære i Rom, hvor ejerskabet tydeligvis stillede sig bag Souloukou ifm. den vanvittige fyring af De Rossi. Reaktioner fra fans og folk omkring klubben har som ventet været meget intense da De Rossi er et ubestrideligt klub-ikon. Nu står man så uden DDR og uden den direktør hvis evner man åbenbart havde så meget tillid til. Katastrofe. Og hvilken utaknemmelig situation for Ivan Jurić at stå i. Stemningen op mod dagens kamp mod Udinese er ekstremt anspændt og intens.
Det var tilsyneladende Souloukou, som stod bag det kaotiske transfervindue og ikke sportsdirektør Ghisolfi. Så alt falder tilbage på hende. De dårlige transfers, forsøget på at skubbe Dybala ud af klubben, fryse Zalewski ud af truppen og til sidst at fyre De Rossi. Alle spillerne stod bag De Rossi, men ejerne tog Souloukous parti, som udløste denne massive utilfredshed blandt spillere og fans.
Nu står ejerne uden en direktør og uden De Rossi, som for nyligt havde skrevet under på en 3-årig kontrakt.
Jeg ser oftere at kvinder i ledende stillinger har en eminent evne til at være nogle selvcentreret kolde typer, så hendes ageren og manglende “fingerspitzgefühl” overrasker mig ikke.
@Stankovic

Det ser jeg nu også en del blandt.mandlige ledere. Så mon ikke.det mere handler om personlighedstypen der søger magt fremfor køn? Blot et gæt😀
Lets talk about Six Baby
Annonce