Snak

Mere indhold efter annoncen
Generationen, der ikke kunne, når de skulle.
#ingenvindermentalitet (registered trademark since 2022).

Jeg har ikke ord for, hvor meget jeg foragter dette landshold. Nul mandsmod. Nul vilje. Nul killer instinct. Nul ærgerrighed. De er en skændsel for dansk fodbold. Pis ad helvede!

Disse boldspassere skal IKKE til VM. De fortjener det ikke. Jeg håber, de ryger ud på røv og albuer i playoff-runden. Jeg kan simpelthen ikke støtte denne flok tabere. De repræsenterer ikke noget som helst af det, jeg mener, dansk fodbold skal stå for. De er ikke værdige til at repræsentere mit land ved en slutrunde. Skam jer!

Hvor jeg dog glæder mig til at høre Riemer tale om XG og uretfærdige resultater. Hvornår får vi en rigtig træner? En, der sorterer spillere fra, når de ikke præsterer? En, der ikke ligner og taler som en gymnastiklærer fra 6.B?

Må jeg i den anledning i øvrigt foreslå at rejse en skamstøtte over Rasmus NK ved siden af Parken. Jeg har aldrig været fan af ham, men her til aften lignede han en legoklods i et badekar. Dårligste danske back siden Søren Colding/Anders Randrup-tiden.
Ja det kan i fodbold sammenhæng ikke kaldes andet end en fiasko.

Man kan ikke sætte et hold af, men som mange skriver, så var det nok lige en omgang for tideligt at ansætter Reimer.

Schmeichel er også færdig nu. Han har ingen magt i det mål og det har han ikke haft i meget lang tid.
Eksperterne siger hele tiden at der ikke er en erstatninger, men det er der jo nok.

Jeg tænker ikke vi skal være så skuffet over at misse VM for vi har ikke noget at gøre der.

At skyde skylden pà Schmeichel for denne kamp kræver godt nok at man er en helt særlig ignorant, Første mål verdensklasse, , andet mål har Nissen solgt holdet og Kasper skal åbenbart stå alene på stregen, Hjulmand forærer bolden væk og der er tæt på ingen I verden der når den bold ved tredje mål, fjerde mål er pisse ligegyldigt da vi satser.

Der er ingen bedre end Kasper lige nu. Deal with it..Vores målmænd er reserver Eller leverer ikke varen.
Farvel og tak Schmeichel!
Farvel og tak Eriksen!

Nu må ungdommen tage over og en ny træner der kan løfte spillerne ud af krisen.


Nu skal jeg ikke være lyseslukkeren i jeres helt fantastiske ekkokammer - men i mine øjne var det en af de unge (Froholdt) som var blandt de absolut ringeste på banen. Han er god og bliver bedre, men jeg synes stadig der er et stykke før han kan være en bærende kraft på landsholdet. Han løb rundt som en hovedløs kylling, og når han endelig var på bolden lavede han utalige tekniske fejl. Jeg er sikker på Eriksen kunne have gjort det mindst lige så godt i dagens kamp.
Tidspunktet for forlængelsen med Riemer, synes jeg var uheldigt - men det må vel betyde, at DBU er tilfredse med spillestilen. Han bliver næppe fyret nu. Jeg synes det havde været hensigtsmæssigt, hvis DBU havde afventet en afgørelse på kvalen til VM.
Riemer ikke god nok, det bør være tak for nu. Den ligger selvfølgelig også hos RNK der laver en hjerneblødning på et gult kort, men hvorfor var han stadig på banen? Håbløst trænerarbejde... 11 mod 11 får vi resultatet 9 ud af 10 gange.
Inter | siden Misura/Fiorucci.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Selv hvis vi skulle kvalificere os, så ender vi nu i laveste seedningspulje

Jeg har ikke ord for hvor dumt og fuldkommen unødvendigt det er, ikke at slutte stille og roligt på 1. pladsen i denne her pulje.

DK kvalede til VM og EM på trods af Hareide og ikke på grund af
Skuffende er det.

Men ret skal være ret - når vi ikke klarer at slå Belarus på hjemmebane, på trods af en drømmestart - og heller ikke klarer at spille uafgjort i Skotland, så har det her hold egentligt ikke meget at gøre til VM i USA. Og ja - jeg ved godt vi stadigvæk kan nå at snige os med, men hvem - ud over Danskerne - har egentligt lyst til at se det her hold spille ved VM?

Det vil - endnu engang - blive 3 ligegyldige kampe og så hjem.

Skotterne ville det her meget, meget mere end Danskerne, og er fortjent med.
Kæft en nørd Sims91 hahahah
Schmeichel er virkelig tung. Han redder intet og lukker 6 mål ind i to kampe mod hold, hvor de offensive spillere spiller på et lavere niveau end vores defensive spillere.


Og det groteske er at han er vant til at møde endnu dårligere spillere i den skotske liga. Fuldstændig forrykt hvis vi virkelig ikke har noget bedre end en målmand der spiller i den skotske liga! Halvdelen af deres hold er jo på niveau med den danske 1. division.

Det siger sateme alt om de danske målmænd for tiden hvis de ikke kan slå ham af.
Denne fiasko må simpelthen stå for Riemers regning!
Belarus kampen taler for sig selv, men hvorfor er der ikke udtaget en højre back? Det var tydeligt at NK var helt ved siden af sig selv, i begge kampe. Ikke hans skyld at han var syg, men han var jo tvunget til at spille når der ikke var noget alternantiv. Det resulterede så i det røde kort som kostede VM. Der var i øvrigt også kun udtaget en venstre back. Ikke fordi Dorgu gjorde det dårligt i dag... Men alligevel
Annonce