Det her kalder i høj grad på en genstart. Det går bare ikke med Møller, Riemer, Schmeichel, Vestergaard og Eriksen mere. Vi har masser af talenter og masser af dygtige trænere. Og det kan bare ikke passe, at en organisation som DBU kan ledes SÅ amatøragtigt.
Vi er også nødt til at sætte spørgsmålstegn ved lederne på holdet. Ingen træder i karakter. Er Højbjerg den rette anfører? Nu har det i to kampe i træk kaldt på, at de såkaldt stærke personligheder satte sig igennem, men intet er sket. Højbjerg, Nørgaard, Eriksen, Schmeichel, Christensen, Andersen? Hvor er I, når det virkelig spidser til?
Det må komme en alvorlig selvransagelse nu, og jeg håber, at mange af de førstnævnte selv kan se, at deres tid er slut. Derudover har vi en landstræner, der er udfordret langt over sine evner. Den stoiske ro erstattes pludselig af vild panik og mærkelige beslutninger. Det kan et dansk landshold ikke leve med.