Snak

Mere indhold efter annoncen
Enig, forstår ikke at folk altid skal overdrive. Vi spiller bedre, vi har flere skud, vi har mere besiddelse, vi vinder bolden mere, vi er bedre på alt du kan måle, vi er bare ikke heldige på de sidste par procent, men det er de, og så laver Riemer en kæmpe fejl med at tro på Nissen i anden halveg, og det vier os en 10 mod 11 kamp som vi stadig dominere, men det åbner chancen for en gigantisk fejl at vi er undertal og igen er de heldige. Det sidste mål er ikke værd at snakke om, alle skal med op og jage 3-3. for 3-2 og 4-2 er samme resultat for os.
Nu må I sgu holde, venner.

Ja, vi har meget boldbesiddelse og det er da prisværdigt at det ikke ændrer sig mens vi er 11 mod 10, men vi skaber jo reelt set nærmest ingen store chancer og har 900 indlæg/cutback afleveringer uden destination. Det sammenholdt med at vi laver nogle store individuelle fejl, der både koster os en udvisning og nærmest alle målene, de scorer imod os.
@Des64 god pointe med start 11´er
Hvad fanden nytter det, at vi havde bolden hele tiden, når vi var totalt ufarlige. Vi kunne spille herfra og til nytår uden at blive farlige.
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Okay, jeg melder mig også lige ind i hylekoret her, men skide være med kampen i går: Det var i lørdags, den helt store himmelråbende fejl blev begået, ved at stille med det der arrogante b-hold mod Belarus i stedet for bare at gøre arbejdet færdigt og tromle et af verdens ringeste landshold med 7-0. Vi ved jo godt, at man kan tabe på Hampden Park, det er der sgu mange, der har gjort, og vi vidste, at skotterne ville dø for trøjen og en VM-plads. Hvis jeg skulle fyre Riemer, ville det udelukkende være på baggrund af den kamp, for det var simpelthen en af de dårligst ´tænkte´ taktiske scenarier i mands minde.
The Member Formerly Known As Hermes Trismegistos **** AaB **** - Four Championships & Two Funerals
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tillykke til Skotland
Forza Napoli Sempre!
Brian Riemer spiller så smalt, at det er forfærdeligt.

Han VIDSTE, vi havde to forsvarsspillere i farezonen med gule kort. Han VIDSTE DET….

Ved hver eneste udtagelse fortæller han medier, hvor stærk bredden i truppen er, og nævner endda perifere spillere. Men han bruger dem jo ikke?

Han er konstant på bagkant og skifter alt for sent i kampene. Det ligner en træner, der overhovedet ikke kan stå for presset, og vi ender hele tiden med at skulle reagere på modstanderen i stedet for at agere inden det går galt. Han er simpelthen så bange for at lave fejl.

Vi har masser af spil, men skaber ingen store chancer. Vi får endda en gave i aften, i form af et straffespark, og alligevel står vi her… same shit, different day.

Der er intet nyt i, at Vestergaard er langsom, at Dorgu har defensive mangler osv., så hvorfor i alverden skal de spille ved siden af hinanden mod Belarus? Det kalder da på problemer. Så ryk dog AC over til venstre, som i aften eller gør det undervejs i kampen? Hvorfor ser han ikke det inden det er for sent?
Hvorfor tager AC i øvrigt ikke et gult eller saver modstanderen i Parken? Må de danske spillere ikke blive beskidte, eller hvad fanden er det, der foregår?

Alle kender også Schmeichels begrænsninger i feltet. Så hvorfor skal han konsekvent stå mod hold, der lever af høje bolde? Vi spiller jo med en målmand, som ikke gør defensiven stærkere på dødbolde imod. Han er stabil, men tager jo ingen bolde, som han ikke bør.

Og så må man bare sige, at i flere kampe har de danske spillere lignet nogen, der hellere vil på badeferie end til VM. Christian Eriksen kan spille en historisk dårlig kamp og stå fuldstændig upåvirket i interviews bagefter. Hvad er det for noget, mand? Er det virkelig ligegyldigt for ham, at vi med ham på banen spiller 2-2 mod Belarus og glipper et sikkert VM?

HVOR ER TÆNDINGEN? HVOR ER SELVKRITIKKEN? Prøver vi at sætte rekord i at stille med det hold i Europa, der har mindst vindermentalitet? Så sæt dog nogen ind, der vil vinde - nogen som tør få jord på trøjen og vil kæmpe for vores elskede land, også selvom de er dårligere spillere.


Fucking amen!
Skulle vi nu ikke lige vente med at korsfæste Riemer, til vi ved om vi skal til VM eller ej? Ja, det var pisseskidt i lørdags, og ja, det var pisseærgerligt i dag, men vi kan stadig nå det, ikke? Træk nu luft ind, for det andet er sgu for hysterisk.

Lige præcis:-)
Der skrives meget vrøvl i denne tråd, som at vi overhovedet ikke skaber chancer.

Dette indlæg er ret afbalanceret https://m.facebook.com/groups/133978848533353/posts/1291830652748161/
Helt som ventet blev endnu en omgang bøvl med skotterne afsæt til en fyringskampagne mod Riemer. Gad vide hvad man vil stille op, såfremt vi kikser playoff. Måske trækker vi Potter´s svenskere, og kommer vi videre fra dén ting, kan Polen vente. To kampe, vi nok fint kan rode os ud i problemer med.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Annonce