Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er satme ikke meget kongeklub over Real de sidste 5-6 år. Men vel nærmere en klovneklub.

Der må godt nok skulle graves dybt for at holde det ud som fan. Man kan vel næppe forsvare det her uden at føle sig fuldkommen til grin og associeres med de mest fantastiske MAGA typer.
Endnu en virkelighedsfjern udtalelse fra Real Madrid.
Træk på skuldrene og videre! Det eneste formål med dette cirkus, er jo at få folk til at tale om noget andet, end at Real spiller RIGTIGT dårlig fodbold for tiden…


Præcis.

Det samme kan siges om Mourinhos kommentar om dommerne efter weekendens derby nederlag. Det tjente netop det formål at få folk til at tale om noget andet end at Mourinho er en fodbold dinosaur, og at Real Madrid ikke ser ud som et hold der for alvor kan true Barcelona i mesterskabskampen. At Florentino perez og co så vælger at gå full retard siger en hel del om Real Madrid som klub.
Og jeg vil lige understrege at det her kaos ligeså godt kunne have haft Barcelona og Laporta som hovedpersoner. Begge de to store spanske klubber har på skift opført sig skandaløst lige siden de præsenterede og fik afvist deres Super League projekt.
Men dommerpræstationen var jo decideret skandaløs. Hvilket dommerkomitéen og andre uafhængige organer jo sådan set også har meldt ud. Kang-In Lee’s voldsomme tackling (som ikke engang resulterede i et gult) har resulteret i en ankelskade hos Valverde som holder ham ude en måned. At Lee slutter kampen uden et gult decideret kriminelt. At Real Madrid spiller skal ikke overskygge den helt igennem katastrofale præstation af dommer såvel som VAR-vogn. Udstiller endnu engang den helt igennem pinagtigt lave dommer-standard, som jo heller ikke har en eneste top-dommer - bemærkelsesværdigt for en af verdens bedste ligaer. Var der overhovedet en spansk dommer til VM? Om man kan lide den kommunikative stil eller ej, synes det er patetisk eller ej, så har Mourinho en pointe i at Ortiz Arias som er langtfra god nok til at dømme på det niveau og under det pres, hvilket var tydeligt kampen igennem. Atletico fik jo ret beset lov til at spille uhæmmet på deres voldsomme og aggressive stil, både verbalt og fysisk, uden at dommeren forsøgte at få kontrol over kampen. At Real Madrid spiller som en pose lort for tiden er så en anden sag. Men den største joke kom dog da Simeone skulle ud til pressen og spille helgen omkring hvordan man skulle beskytte dommerne 🤣 Det er da godt nok nye toner fra La Ligas største tågehorn; men ok det er selvfølgelig et fedt derby med hans øjne hvor hans spillere fik lov til at udøve vold uhæmmet og hans søn fik lov til at skabe sig som var det en segunda kamp i Argentina i 90 minutter. Vilde scener 🫠
Det er et cirkus. Det er ikke kun Real, men spansk fodbold generelt. Når det er sagt, så har Real taget den til nye højder over de seneste par år, og jeg tror, at alt den succes har givet Perez troen på, at han er magtfuldkommen. Det er Trump om igen. Der er altså sket et skred i Madrid siden de hæderkronede dage med Raul, Hierro og Casillas. Real i 90´erne var noget helt særligt og indbegrebet af klasse. Der kunne man tale om kongeklubben.

Det bedste, der kunne være sket for klubben, var, hvis Riquelme havde vundet valget. Det her shitshow bærer bare præg af, at Real prøver at flytte fokus væk fra deres dårlige spil.

Og der er et kæmpe problem med, hvordan klubben kommunikerer. På Reals tv-station sidder de og sviner dommerne til hver eneste uge og konspirerer mod Barca, og det samme gør deres præsident, hvilket er helt utilstedeligt. Man kan mene, hvad man vil om alt det med Negreira, men at hævde at det stadig skulle have en betydning for, hvordan dommerne dømmer i dag er til grin.

Jeg er ikke fan af Tebas men støtter op om hans ret til at forsvare ligaen og dommerstanden.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Elsker i øvrigt den tykke, rykke dobbeltmoral der eksisterer i de her kommentarfelter så snart det er noget som omhandler Mourinho eller Real Madrid. Hvis der seriøst er nogen der har set den kamp og dertilhørende dommer-præstation og tænkt at den var sgu I orden.. så tror jeg ærligt i skal opsøge en psykolog eller gå til Louis Nielsen, for så er man enten forskruet eller blind. Jeg holder ikke med Real Madrid, men at se den tackling Lee laver på Valverde takseret til hverken gult eller rødt, og dertil se at VAR-dommeren vælger ikke at gribe ind er simpelthen så vanvittigt at man ikke kan tro sine egne øjne. Efterfølgende står den talentløse dommer og griner Valverde op i hovedet. Situationen med Romero og Bellingham er tæt på lige så kriminel, men her kan det da forsvares med at det er en lidt forvirrende situation for dommeren at aflæse - omend den sagtens kunne give rødt, hvilket dommerkomitéen jo også har udtalt efterfølgende - men at Lee slipper uden påtale er simpelthen afskyeligt. Lige meget hvilken klub man har følelser eller had for bør man skelne, og se det helt absurd lave niveau der præsenteres af de spanske dommere.
daje_vucinic, du har ikke fattet en meter af, hvad det her handler om. Pointen er for fanden ikke, om dommeren har dømt forkert eller ej, men om den tone Real har anlagt over for dommerstanden, ligaen, de øvrige klubber i Spanien osv. Real er den eneste klub, der på den her fuldstændig hæmningsløse måde konstant kæfter op om, hvordan de hele tiden bliver bortdømt og nærmest er offer for et korrupt system. Det hører du ikke Real Betis, Valencia eller Sevilla kæfte op om. Så det efterlader os med to muligheder: Enten er Real offer for et korrupt system, hvor de bliver bortdømt konstant, eller også lider klubben efterhånden af forfølgelsesvanvid, hvilket kan tilskrives deres kolossale sportslige succes over de seneste par år; de kan ikke forstå, hvorfor de ikke længere er det bedste, fordi alle andre er under dem. De føler en stærk form for berettigelse til at være de bedste og vinde konstant.

Det handler for mig at se blot om, at de omlægger deres måde at kommunikere på, fordi det ikke er så stort et brand værdigt.
Real Madrid er virkelig bare gaven der bliver ved med at give i en konstant lind strøm af pinligheder.

Objektivitet? De kunne starte med at feje for egen dør.

Men underholdningen de giver er top klasse.
Det er frustrerende som fan at se, hvor den elskede klub er på vej hen. Der er ikke ret meget klasse over det, Real foretager sig i øjeblikket. Koncentrér jer om alle de mangler, der er på holdet, i stedet for al den mudderkastning i medierne. De kan starte med at få skiftet ud på præsidentposten (alt respekt for, hvad Perez har gjort for denne klub), men det er virkelig på tide med noget nyt blod og en moderne ledelse!
Real Madrid i medgang og modgang, meget modgang dog i øjeblikket!!!!
Det jeg kommenterer på er den fuldkommen vanvittigt elendige dommerpræstation, som kunne måle sig Serie 2 på Kløvermarken på en god dag. Jeg var decideret efterladt i chok (hvilket mange flere burde være) over at kunne sidde i år 2026 og overvære en top-kamp mellem Atletico og Real Madrid og så skulle se på en komplet talentløs dommer formå at få så mange afgørende situation forkert - på trods VAR-assistance !? Det er helt absurd i en af verdens bedste ligaer og meget ødelæggende for ligaens produkt. Dommeren havde aldrig dømt en top-kamp før i sit liv og det kunne ses. Jeg bryder mig ganske enkelt ikke om vold i fodbold, og at han tillod Simeone og hans bødler at tage kampen over på deres præmisser (som ikke er og aldrig har været fodbold) er for mig utilgiveligt og en decideret hån mod sporten - han burde aldrig få lov til at dømme på det niveau igen. Situationen er at dommer-standen er så elendig at Spanien jo stort ingen internationale dommere har og må lade en amatør tage ansvaret i sådan et brag af en kamp. Real Madrids kommunikation er forfærdelig, det er slet ikke det, men Mourinho siger jo ikke noget som ikke er sandt på det pressemøde. Simeone og hans søn har til gengæld nok grint hele vejen hjem fra stadion, for de fik lov til at gøre præcis som det passede dem i den kamp.
Annonce