Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvor ville jeg godt nok føle mig til grin, hvis jeg var i Peter Møllers sted lige nu.

Man kan mene om spillet hvad man vil. Men for en organisation som DBU, bør man alene tænke i resultater.
DBU er jo også en forretning, og skal en forretning have succes, skal der produceres resultater, lige som alle andre steder i erhvervslivet.

Det her handler ikke om mangel på respekt for Kasper Hjulmand. Det handler om, at man netop bør udvise respekt for en mand, som vitterlig har leveret, så godt som fra det øjeblik, han satte sig i trænersædet for første gang, her i landet.

Det er så pinligt som noget kan være, at man midt i en kvalifikationsturnering melder ud, at mandens kontrakt, ikke bliver forlænget. Værst af alt er det, at det er med argumentet, at man vil trække landsholdet i en anden retning.

Hvad er man da ude på? Skal vi nu til at TABE kampe, bare fordi spillestilen ikke lige er til topkarakter på en underholdnings skala???

Spillede vi eksempelvis sprudlende fantastisk bold, da vi vandt EM i 92?
Til de af jer som grundet en manglende alder, ikke kan huske det, kan det oplyses, at nej det gjorde vi bestemt ikke.....

Det var mindst lige så nervepirrende, som i aften, hvad jeg kan give utallige eksempler på, men dem kan I selv finde på youtube.

Pointen er:
Var det kønt? NEJ
Spillede vi med de beskedne midler vi havde? JA
Hvor mange klagede over spillestilen? INGEN!!

Dermed ikke sagt, at jeg ikke kan forstå bekymringen, forud for EM, for det kan jeg sagtens.
Vi skal have alle marginaler på vores side + lidt ekstra, hvis vi ryger i pulje med en udebane tur mod Rusland, og en kamp mod Belgien. Om den så blev spillet på månen, ville jeg sige at vores chancer var end og MEGET lave.

Men hold nu op hvor er det fattigt, at skælde ud på en mand, som lige har fået os til EM.
Møder vi Belgien, så er det ganske uden betydning hvem der er træner, og hvilke spillere der er udtaget. Det vil de vide, som så hvordan Belgien spillede russerne baglæns ud af eget stadion, og vandt 4-1.

Vær lige så uenige i Hareides fodbold filosofi som I vil. Men respekter da for pokker hans evne til at løse det job han har fået. Nemlig, at skaffe succes til det danske landshold.
Det var dog utroligt, så meget mudder der findes frem til folk med anderledes synspunkter og holdninger. Hvorfor bliver det så hurtigt personligt og barnligt at høre på? De fleste der brokker sig, uanset ståsted, render rundt og jamrer over ting de selv er i færd med at gøre.
Lige meget hvad man synes om holdet/spillet/træneren, er vi jo alle glade og tilfredse med kvalifikationen, vil jeg tro.
Gutter vi er videre. Vi har ikke tabt ( i 34 kampe )
Vi er blandt andet værtsnation. Sommeren 2020 kommer til at gå op i en højere enhed - ihverfald i København. Fuck spillet, vi fik det vi gik efter. Det kunne ikke blive bedre lige nu.
@RobertTheRobber
Jeg er nu rimelig overbevist om, at min fodboldfaglige viden, som er kommet via en del trænerlicenser (mangler efterhånden kun A-licensen, som er hamrende dyr), er på et højere end din.

Og skal vi så ikke stoppe med at vurdere hinandens (fodbold)faglige viden, uden at kende hinanden? Tak.
@Andersen1993
Du opfører dig som en lille, forkælet møgunge. Lad vær med at se EM til sommer og vent på, at din drømmetræner starter.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tillykke til os alle. Det bliver stort og skulle se Danmark spille de 2-3 kampe til sommer på hjemmebane. Hvorfor går folk så meget op i om vi spiller flot? Det er ikke en danse konkurrence. For mig er resultatet vigtigst og så må spillet komme med tiden.
Glæder mig for vildt!
XSDU
Jeg kan godt lide sammenligningen med EM92, der kom danskerne lige fra badeferie og skulle spille mod England, Frankrig, Holland og Tyskland ... men jeg synes da stadig at DK spillede væsentlig bedre end i store dele af denne kvalifikation.

Jeps det er MEGA fedt at DK (jeg må vel ikke sige vi, når jeg nu ikke er helt tilfreds med spillet) er klar til slutrunden og så endda på hjemmebane ... MEN det er da bekymrende at vi slet ikke får noget spil i gang ( det var måske ikke planen?) ... ja en vigtig kamp og der er sikkert nerver på, for spillerne er jo ikke vant til kampe på et vist niveau - er ikke alle deres kampe det?

Det er da super imponerende med ÅH stime uden nederlag og der har da været fine resultater, MEN jeg tænker at andre trænere også kunne have styret os igennem denne kvalifikationspulje ... med en anden, mere interrassant spillestil .... MEN igen, resultaterne er vigtigst, det ser man mere og mere i topfodbold, hvilket i mine øjne har gjort det mere kedeligt ...

Men hep hep DK, det bliver en fornøjelig sommer, håber at vejret bliver bedre end spillet ;)
EM er ligegyldigt for mig når jeg ved vi kommer til at spille ligeså kedeligt, ringe, intetsigende og intetsigende. Jeg fatter ikke hvordan så gode spillere kan fungere så dårligt sammen. Men tillykke til dansk fodbold.
Holder med: - Landsholdet - Alle danskerklubber
Flot at komme med til EM, men vel også forventet med den gruppe vi kom i.

Nu kan man så håbe at landet kommer op på samme eufori-niveau som i de glade 80´ere, men det er nok ikke så sandsynligt.
Y. N. W. A. - #JFT97
@Lakris
Selv tror jeg at et fokus på de steder hvor vi er klart bedre end irerne, ville have været langt mere effektivt. Dvs en ambition om at ville dominere spillet på banen, med hurtigt spil rundt om de tunge irere - og til det bruge vores mest boldfaste/tekniske spillere. Wass i stedet for Dalsgaard eksempelvis. At have bolden er en effektiv måde at forsvare sig på.


Nu er det ikke kun Irerne vi møder. Du beder om en en helt anden trup end den vi har (Med mindre du mener at Dalsgaard, Zanka, Kjær eller Schøne er de "teknisk solide spillere" der skal spille omkring Irerne. En lille hurtig teknisk trup. Det er der vel kun 3 i den nuværende trup der kan imødekomme (Hareide har udtaget solide spillere til hans trup da de imødekommer de behov han har. Vi har slet ikke de små driblere med overhovedet). Og skal vi så også spille det samme fodbold mod F.eks Kroatien eller Spanien der er meget bedre til den slags fodbold? Siger du at 0 - 6 er okay bare det er sjovt at se på?

At have bolden er en effektiv måde at forsvare sig på.


Sikke noget TV kommentator pladder. At holde på bolden for enhver pris mod en modstander der presser højt er vejen til et forsvar der er ude af balance. Det er ikke for sjov at 9 af 10 hold der bliver presset på bolden ender med at losse bolden fremad.

HVIS Danmark skal spille teknisk, som du vil have det, skal vi først og fremmest vænne os til at tabe kampe igen da det sjældent ville kunne give resultater mod lande med ti gange flere tekniske spillere end Danmark. Vi ER et lille land, og hvis vi vælger at spille det samme spil som de store nationer vil vi komme til kort. Og så vil de 95% der for tiden er super tilfredse med landsholdets præstationer pludseligt vende sig mod landstræneren. Så vil du sikkert hævde at vi bare skal spille som vi gør nu mod de store nationer da vi ikke kan overvinde med teknisk fodbold, men så vælter korthuset totalt du kan ikke bare lave to forskellige landshold og udtage det der passer til dagen. Holdet skal bruge tid sammen for at finde positionerne og automatikkerne. Og så kommer slutrunderne hvor vi kun må udtage 25 mand. De vil blive et stort rod, vi har prøvet det før da Morten Olsen lavede et generationsskifte til slutrunden i Sydafrika..

Vi SKAL vælge om vi vil være skæve defensivt at spille imod hvor vi kan spille lige op med de største men få problemer med at score mod de mindste. Eller om vi skal spillet teknisk fodbold og underholde med mange mål mod de mindste men få klø af de største og stadig nogen gange komme til kort mod de hold der spiller skæv fodbold.

Selvfølgelig ville jeg elske at tiden blev skruet tilbage til 1980 hvor alle enten spillede offensivt fodbold eller Kick and Rush. Men i min optik har Hareide valgt rigtigt da en skæv pres taktik og en genial landstræner kan få point mod de bedste mens de samtidigt kvalificerer sig til slutrunder mod de tunge defensive hold.
Annonce