Redigerettors 18. jul 2024
Det er da fair nok at Claesson tror vi flopper, og pointen om de mange kampe er jo valid nok. Det er vi desværre ikke så vant til i Brøndby, så det bliver spændende at se hvordan vi håndterer det.
Jeg står dog for en gangs skyld med en ok følelse inden de europæiske kampe, hvor man har formået at holde på stammen og de vigtigste spillere. Det kan selvfølgelig nå at ændre sig endnu, men mon ikke man går all-in på Europa og forsøger at holde fast. I år skal gerne være året hvor vi sparker døren ind og bryder vores seedning - no more excuses. Og lad os endelig bruge Claessons udtalelser som ekstra motivation :-)
FCMerens svar er i øvrigt også ret sjovt. Det ville i sandhed være en overraskelse hvis Viborg rykker ned i efteråret.
Jeg tror i øvrigt Klaiber, som fokuserer på egne spillere i stedet for rivalen, har fat i den lange ende. Bundgaard har virkelig set spændende ud i preseason. Jeg tror han får sit endelige gennembrud dette efterår.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.