Snak

Mere indhold efter annoncen
Klaibererguld

Ha ha - sidder du seriøst selv og revser de hjernedøde maskerede tosser og så skyder på mig, fordi jeg gør det samme? Jeg er sikker på BIF har en masse fine fans, eller, det ved jeg de har. Men alle de maskerede tosser har jeg sgu intet tilovers for. Men hvis du har et andet take på dem, så slå dig løs. Det hører vi da gerne om?
Vil nu nok mene at når der kommer en flok maskerede hooligangs stormende ind i butikken så det stakkels personale må flygte til baglokalet, kan det ikke opfattes som andet end en trussel om vold.


Jeg skyder ikke på dig fordi du revser dem - jeg skyder på dit sprogbrug hvor du forsøger at fremstå som en fandens karl. Der er forskel på at kalde dem tosser, amøber osv ifht at være nedladende overfor udseende. Måske er det bare mig der ikke forstår en internetkrigers sind....
Jeg skyder ikke på dig fordi du revser dem - jeg skyder på dit sprogbrug hvor du forsøger at fremstå som en fandens karl. Der er forskel på at kalde dem tosser, amøber osv ifht at være nedladende overfor udseende. Måske er det bare mig der ikke forstår en internetkrigers sind....


Om de kommer fra BIF, FCK eller andre klubber er mig bedøvende ligegyldigt. Desværre har de typer vist en stigende tendens til ballade mm. Hvis du blev stødt over småfed, så beklager jeg. Dog vil jeg sige den ageren, stå og heile iført forklædning tilsidesætter alting. Den slags er jo uden for pædagogisk rækkevide.

Men altså, hvis du går mere op i en kommentar om en psykopats udseende end hans ageren, så er der sgu lidt langt igen.
De må bare bøde for det. Længere er den ik
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Og så modsiger du dig selv ved at citere paragraffen

My bad, forklarede mig ikke ordentligt. Så snart vold OVERHOVEDET kommer ind i billedet, enten konkret vold eller trussel om det.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kan sgu ikke passe at vores politi skal bruge så store resurser på en skide fodboldkamp. Luk ned for tilskuere i disse derbys. Klubberne gør jo intet for at udelukke idioterne.
Siden 1991 har jeg trofast støttet Brøndby i tykt og tyndt - gennem glæderne i 90´erne til sorgerne i 10´erne.
Som fjernsupporter fra den anden ende af landet, har det oftest været som udefan i jyske provinsbyer - på ofte fyldte udebaneafsnit, der skaber glæde og fest og enestående stemning - set igennem minie blå-gule briller den ubetinget bedste i Danmark!

Desværre har det de seneste år bare været sværere og sværere, med stolthed at kunne sige "Jeg er Brøndby-fan"! Skide være med spillet - det har altid været op og ned, og jeg støtter når smider lortet i Horsens, redder livet i Horsens eller tager mesterskabet i Århus. Men fanscenen er bare blevet mere rå, og domineret af dem der ikke er der pga. fodbolden, klubben og fællesskabet, men fordi der hersker en macho-kultur og et os-mod-dem "fællesskab" hvor man har en undskyldning for at slås og opføre sig som en idiot overfor alle andre end en selv!

Når jeg er på stadion er det heldigvis stadig LANGT den overvejende part der er helt almindelige, glade festlige fans - men den (efterhånden ikke så lille) gruppe af fans der påkalder sig at være de stemningsskabende fans, er blevet mere synlige og dominerende... og selvhævdende.

Bannere som i går, røveri af butikker, overfald som efter AGF kampen i juni (og mange andre gange), hadefuld retorik som i nogle af de nyere sange (eks. "Dumme jydefans") osv. er ikke et billede jeg kan eller vil stå på mål for, når jeg ellers trofast forsvarer min klub - og jeg tror ingen i og omkring klubben er stolte af de her rockertyper - så lad os nu få ryddet op i lortet.

"Supra societatem nemo" (Ingen over klubben) hedder det stolt i Brøndby - men de her idioter sætter i den grad sig selv over klubben og fællesskabet.

...og nej, FCK, AGF og andre fans - I kan ikke sige jer fri for også at have problemet - måske det lige nu er større i Brøndby, men det eksisterer også i Jeres klubber. Så alle bør kigge indad, i stedet for blot at pege fingeren på "bistandsklienterne" i Brøndby.

Og hvor ligger løsningen så? 64.000 kr spørgsmålet (Ja så gammel er jeg)
Jeg tror politikere, sociale myndiheder, politi og selvfølgelig også klubber, ejere, fanklubberer mv er nødt til at have mere fokus på det her problem. Det ER og BLIVER et socialt problem, som flyttes over i fodbolden. Sikkert også derfor at det lever bedre i mere socialt belastede områder som Brøndby. Der tegner til at være en tæt beslægtning til Rockermiljøet, så at tro at en fodboldklub kan løse problemet er naivt.
Boinkers

Super godt indlæg og meget enig i dine betragtninger.

Tror ingen (eller de færreste) i FCK mener det kun er et problem i BIF. Men som du selv sige, så er problemet bare meget større i BIF lige nu.

Jeg er meget enig i, at der skal nogle på banen, som er større end klubberne. Har tidligere plæderet for, at der da burde være en politiker som samlede det her op og scorede nogle billige point. Det ville være verdens nemmeste øvelse. Her burde BIFs direktør da have adgang til en nem vej. Om han så vil/kan bruge den, det er en anden ting.

Spørger du mig så ligger det helt store problem i, at alt for mange bare negligerer hvad som sker. For "sådan har det altid været". Trådene her er fyldt med eksempler på det. Det er sgu trist læsning. Jeg forstår udemærket, at man ikke har lyst til at gå hen og konfrontere en maskeret tosse. Men at man ikke kan finde frem til hvem de personer er, det er jo helt til grin. Ligesom det også er til grin, at politiet ikke anholdt én eneste person i går. De siger der er x antal sager, men hvis de alle sammen er maskerede, så sker der jo ingenting.

Man burde få registeret alle som kommer til fodbold. Det kan ikke være så svært. Det skal nok afholde nogle af tosserne fra at møde op og dem som så laver ballade, dem burde man nemt kunne straffe. Det kunne også bruges til Pyro tosserne, så klubberne måske kunne slippe for de tåbelige bøder.
Selvfølgelig er det trusler når sådan en horde kommer stormende ind - og hvis det ikke er pga af et eller andet juridiske fis bør loven som minimum fremover laves om
Tak, Boinkers. Er glad for dit perspektiv.
Jeg har også været fan siden ´91!

Jeg kan snart ikke overskue flere sager, jeg bliver så f... træt af hele tiden at skulle stå på mål for uduelige båthatte.

Der er mange Brøndby-fans på diverse fora, i Brøndby-Lyd osv., der er ligeså trætte som mig, ligeså forargede. Hvad jeg dog aldrig helt har forstået er, at det er muligt at stå en hel kamp på tribunen. Maskeret. At der aldrig er en vagt til at eskortere folk ud, at politiet ikke er der.

Ja, problemet er langt større end fodbold, og desværre blev det lige fodbolden, der blev disse tumbers legeplads, men det gør ikke deres adfærd mindre strafbar. Jeg forstår ikke, at man ikke tør at rykke ind overfor pyro og maskering direkte. Med det samme, på tribunen. Man ved det sker, og man ved hvem der står der. Anmeld folk til politiet - de ødelægger dit private arrangement.
BIF - altid. Kæmpe fodbold-aficionado, der elsker, at fodbolden også er blevet et forum for fortolkninger af kultur, økonomi, filosofi og så meget andet.
Annonce