Snak

Mere indhold efter annoncen
OB har tilrettet klubben efter dens formåen
Brøndby køre med kæmpe underskud år efter år
Brøndby er derfor en større klub end OB fordi de køber spillere som de ikke har råd til.
Når det er sagt er der ikke meget positivt at sige om klubben og deres fans som er en kæmpe udfordring for dansk fodbold.
Desuden er Brøndby ikke ligefrem en veldrevet klub i fremgang. Som OB er
fremgangen skyldes vel også primært at udgangspunkt var enormt ringe. Det er sværere at lave fremgang, når man oftere er i toppen af ligaen, med økonomisk færre ressourcer end FCK og FCM.

Bliver spændende om OB kommer med i top 6, eller de endnu en gang må i nedrykningsspillet.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
At skifte fra hvilken som helst superligaklub - FCK og FCM undtaget - et et kvantespring. Både hvad angår økonomi, setup og fanbase. At påstå andet er idioti!

Tænker ikke vi skal kaste mere end Max 3 mio € efter ham - samme pris vi gav for Bundgaard som jeg mener er og var bedre….
@Brun_Sauce

OB er en veldrevet klub? Kom nu lidt. I er lige rykket op fra første division. Sæsonerne før var præget af kaos på og uden for banen. I glemmer hurtigt.

Jeg er med på at der blæser nye vinde over ådalen, men det samme gør sig gældende på vestegnen. Cooper kommer til at tage Brøndby til det næste skridt. Naturligvis er Brøndby et skridt op for Ejdum. 2 år i Brøndby og så videre til udlandet. Tror det vil være et sundt mellem skifte for knægten.
Klaiber
Går ud fra, du skriver, at et skifte fra alle superligaklubber foruden FCK og FCM ville være et kvantespring?
Der er på ingen måde et kvantespring fra OB til Brøndby, selvom det selvfølgelig er et skridt op.
Og så må du fjerne AGF fra den ligning, hvis den skal tages bare en smule seriøst. Selvom økonomien og fanskaren er smule større, så ville en bærende spiller hos GF jo aldrig vælge at skifte til BIF, som det ser ud lige nu. Sidste gang var vel Duncan, hvor AGF var i gang med en historisk nedsmeltning.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@skjoldhansen

Okay, helt i orden :). Jeg opfattede det anderledes, men tak for forklaringen 👍.

@nyBif

Som om det kun er Brøndby der kan sælge til udlandet? OB har solgt mange spillere til udlandet de seneste år, så det behøver hvertfald ikke være argumentet for et skifte.

Og ja, der var kaos da vi havde Bjørn-køb-alt-med-en-puls- Wesstrøm, men der er kommet ro på nu. De rigtige folk er kommet ind og det ser ud til, at de rigtige beslutninger bliver taget.

Cooper er selvfølgelig en kanon træner. Ingen tvivl om det. Men om han tager Bif til det næste skridt fordi han får lov at købe en masse spillere nu, det kan jeg godt være i tvivl om. Det tager tid at få spillet så mange nye sammen. Og hvad hvis det ikke bliver en succes på den korte bane, hvad sker der så? Og hvordan står klubben når Cooper en dag er væk? Udefra set virker det nemlig som om, at han har fået nøglerne til butikken og må gøre hvad han vil. Ret mig endelig hvis jeg tager fejl.
Klaiber
Går ud fra, du skriver, at et skifte fra alle superligaklubber foruden FCK og FCM ville være et kvantespring?
Der er på ingen måde et kvantespring fra OB til Brøndby, selvom det selvfølgelig er et skridt op.
Og så må du fjerne AGF fra den ligning, hvis den skal tages bare en smule seriøst. Selvom økonomien og fanskaren er smule større, så ville en bærende spiller hos GF jo aldrig vælge at skifte til BIF, som det ser ud lige nu. Sidste gang var vel Duncan, hvor AGF var i gang med en historisk nedsmeltning.


Jeg er med på, at AGF selvfølgelig rider på en bølge lige nu, som jeg som Aarhusianer selv nyder godt af, men selvfølgelig er Brøndby i en helt, helt anden sfære. De har først og fremmest et budget, der er 50% større. De har 50% flere tilskuere. 30% flere holder med Brøndby end AGF. Det er ikke parametre, hvor Brøndby bare er "en smule større". De er markant større.

Som det ser ud LIGE NU, så tror jeg da heller ikke umiddelbart, at en bærende AGF-spiller ville skifte til BIF. Men hvis der stod 0 point ud fra alle hold, så tror jeg ikke, at mange AGF-spillere ville tøve særlig længe, hvis valget var op til den individuelle spiller.

Men hvis man ser på, at FCK skulle smide 30 millioner for en spiller som Mads Emil Madsen, så giver jeg dig dog ret i, at det i praksis nok ikke kommer til at ske, at Brøndby kan hente en bærende profil i AGF. Kun FCM og FCK har råd til at overbetale.

Nøjagtig gør sig i øvrigt gældene for en BIF-spiller til FCM eller FCK.

https://superstats.dk/tilskuere/
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/her-er-superligaens-spillerbudgetter-i-2025-26
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/flest-danskere-haaber-fck-og-broendby-taber
Folk blander godt nok pære og æbler her.

Brøndby er en langt bedre klub end OB
Der er ingen tvivl om at Brøndby er foran OB sportsligt, økonomisk og forretningsmæssigt.

På de sportslige parametre har der allerede været en gennemgang af resultaterne. Økonomisk har Brøndby en omsætning på mellem 200-350 mio. kr. Uden transfer indtægter.
OBs omsætning ligger på mellem 75-90 mio. kr.
Forretningsmæssigt vil man ofte kigge på aktiver. Udover at Brøndby har en langt højere trupværdi, så har Brøndby også bedre træningsfaciliteter, stadion, sponsor netværk og fanbase.

Der er derfor intet der tilsiger at OB kommet til at være på Brøndbys niveau i den kommende tid.

OB har rigtig nok fået skabt en retning og fået ansat nogle yderst kompetente mennesker, men Brøndby har også nogle relativt kompetente mennesker ansat.

Gæld og overskud
At blande gæld og overskud med klubbens niveau er aldeles fejlagtigt. FCK er nok (helt sikkert) den klub med mest gæld i hele Danmark, men det er ikke et problem så længe de kan betale deres regninger og de over tid tjener penge eller at der er mennesker der er villige til at betale deres gæld.
I Brøndby har man haft nogle år hvor man har lavet et strategisk sats og derfor haft et underskud, men det har også vist sig, at man kan tjene en hel del af pengene ind igen ved at sælge spillere til en højere pris. Ejerne ønsker at man flytter klubben op på et niveau hvor der er årlig deltagelse i europæisk gruppespil, hvilket vil øge klubbens værdi og øge spillernes værdi og skabe en højere omsætning og indtægtsgrundlag. Brøndby er lige nu på vej frem og ikke tilbage. Fejler de, kan der rigtigt nok ske et strategisk skifte, det afhænger af ejernes risikovillighed, men Brøndby er på ingen måder på vej tilbage, snarere tværtimod.
Tiden må vise om de står på tær for senere at falde sammen eller om de vil nå æblerne højere oppe på træet. (Troels Bech reference)

Max Ejdums værdisætning på transfermarkt er på 1,7 mio euro. Til sommer har han kun 2 år tilbage af sin kontrakt. Skal han til den tid være meget mere værd, skal han lave flere assist og/eller mål. På nuværende tidspunkt kan forskellige fans godt vurdere hans værdi langt højere, men belægget for denne vurdering er trods alt super individuelt og bygger ikke på nogle historiske fakta, andet end dem man lige selv udvælger til situationen. De sidste 15 år har OB solgt to spillere til over 3 mio euro og tre spillere til over 2 mio euro. Den ene af dem var Luca Kjerrumgaard der haglede mål ind, hvilket altid er dyrt at købe.
Derudover er det Minteh, som var et niveau over det meste man har set i Superligaen. Sidst men ikke mindst er det et flot salg af Oliver Christensen, der aldrig siden hen har bevidst den værdi han blev solgt til.

Derimod burde salg som Mads Frøkjaer og Slotsager også fortælle en historie om hvad udenlandske klubber til tider er villige til at betale. Ingen klubber ønsker at betale overpris. Heller ikke dem udenfor de danske grænser.

Interne salg

Jeg forstår faktisk ikke at de danske klubber vælger at sælge dyrere internt i ligaen. Der hvor jeg kommer fra er penge lige gode uagtet hvor de kommer fra.

Brøndby er ikke en reel konkurrent til OB. Derfor kan jeg godt forstå hvis AGF krævede mere for Mads Emil, da der rent faktisk er en reel konkurrence situation set i lyset af den nuværende placering.
I mine øjne illustrere salget af Mads Emil dog også hvordan AGF rent faktisk har fået mere ud af salget end FCK har. AGF har sat en ny spiller ind på samme niveau og samtidig tjent en masse penge de kan investere i nye spillere. På samme måde ser jeg, at OB kan tjene penge på et slag og udvikle en ny spiller på samme position. OBs fortjeneste ved at blive nummer 5 kontra 10 er forsvindende lille. De danske klubber bør lærer af FCN og FCM. Det hele handler om at udvikle og sælge talenter. Der er den virkelige fortjeneste i fodbold. Det bør være alle de danske klubbers Lalandia.

Prisvurdering
I mine øjne er 2 mio euro en ganske fair pris. Måske OB kan presse Brøndby til 2,5 mio euro eller ca. 20 mio kr. 3 mio euro vil i mine øjne være overpris og derfor mener jeg at prisen bør være omkring 2-3 mio euro, alt afhængigt af tidspunktet og bonus aftaler.

God dag til alle.
Selvfølgelig skal han ikke sælges, en kontraktforlængelse i november - så kan spilleren ikke forvente klubben sælger nu
Brøndby har kontinuerligt kørt med underskud på driften - 1 år undtaget, fck har kontinuerligt driftsoverskud, hvilke også ses i overskudsudbetalinger til aktionærerne. Ja fck har en stor gæld, men har ikke behov for enkelte aktionærer hælder yderligere i kassen da forretningen totalt er en af de bedst kørende i dk
Annonce