stimoral
Hverken, FCK, FCM, AGF eller FCN spillede jo i går, så hvad skal de ellers lave artikler om?
Med det sagt, så tror jeg Max Ejdum har helt ret i sine udtalelser, for det ser allerede markant bedre ud i Brøndby under Thomas Nørgaard, end under både Birk og Cooper.
Brøndby kæmpede jo længe med om top 3 i sidste sæson, så at de igen har fået en god start, måske på en billig baggrund qua deres 3 første lette kampe, er så noget andet.
Men når man ser på deres midtbane, er det svært at finde en midtbane i Superligaen der er bedre end Brøndbys.
Hverken AGF eller FCK har en midtbane man falder på halen over, og FCM står nok overfor endnu et salg af en profil, mens FCN lige har solgt Yerinkyi.
Brøndbys største problem er vel deres angreb, hvor de trods et par meget store og unge talenter i Ambæk og Fenger, stadig ikke har en fuldblods angriber der høvler bolden i kassen, som FCM, AGF og FCK har det.
Tror jeg Brøndby bliver mestre i denne sæson... nej, men de er et godt bud på en top 3 placering, da jeg stadig ser FCK som den største favorit til titlen i denne sæson.
AGF får nok at gøre med at spille europæisk og FCM vil være et helt andet hold, uden Franculino som jeg tror der kommer et stort bud på meget snart.
FCN har en udfordring når der skal spilles på græs, og med salget af Yerinkyi, solgte de nok deres bedste spiller og tænker de igen igen igen bliver et godt hold, uden at komme tæt på titlen.
Men Brøndby ser gode ud, og så må man se, hvad det ender med.