Slap nu lige af og giv Lekic en chance...
Vi har tidligere herinde brokket os over, at vi har så få vilde og skøre spillere i Danmark, og at de altid er så farveløse.
Vi har også debatteret problemstillingen om, at vi ikke kan få (1. og 2. generations-) indvandrere på landsholdene. Og at det blandt andet skyldes deres temperament og medfølgende korte lunte.
Nu har vi så begge dele: En lidt skør indvandrer med et stort temperament, og det er sgu da fedt! Det er da det, som vi har debatteret og problematiseret længe, så giv da lige Lekic lidt snor. Hvor ville Zlatan være henne, hvis han var blevet savet midt over de gange, hvor han dummede sig i medierne? Ikke på landsholdet i hvert fald! Han fik lidt ekstra tid og overbærenhed, og han har ved Gud haft brug for det.
Jeg er desuden sikker på, at Olsen godt ved, hvordan han skal håndtere en type som Lekic. Hvis Olsen får brug for ham, så skal Lekic også nok være klar, og så kan Olsen også køre ham ind i truppen.
AC HORSENS