Snak

Mere indhold efter annoncen

Elyounoussi er i Ståles mix: Hans stjerne er større i Danmark

I dag 15:15

Mohamed Elyounoussi ventes ikke at blive udtaget til Norges landshold, selv om FCK-stjernen storspiller for tiden. Sådan lyder vurderingen fra Eirik Nesset Hjelvik fra det norske TV 2. 



Læs hele nyheden her
Det er lidt sjovt, fordi FCK skriger efter kantspiller, fordi Moi ikke er kantspiller, trods han har spillet det hele sin karriere og I Norge forventer man ikke han kommer med, fordi han kæmper med Nusa og Sjelderup om kanterne.
Solbakken følger med så han bliver sikkert med næste gang
Det er jo heller ikke det danske landshold han skal gå der kan middelmådigt superligaspillere komme på der skal mere til at spille på det norske hold
Nu bliver der brugt flere Norske liga spillere på det Norske landshold, end der bruges Danske liga spillere på det Danske landshold.. Så fodboldtosse du burde sætte dig lidt ind i fakta
Han må da være kvalificeret til en plads i truppen , 6 mål i 6 kampe i SL, bliver ikke meget bedre.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu har den norske liga også to hold med i CL, hvor de danske spiller Conference League, så niveauet af udfordringer er større.
I min optik er der ikke noget niveau i Superligaen, der kandiderer til det landsholdsniveau Norge har, og som Danmark efterstræber. Den eneste forklaring kan blive skader og mangel af bedre fra top 5 ligaer samt Portugal og Holland.
Men Riemer skal desværre nok finde plads til NK (ikke mindst med Bah skadet igen), Billing og Nelsson fremfor eksempelvis TK, Provstgaard, Frendrup og Kjærgaard.
Sådander! Endnu en artikel som på absurd vis bliver vendt til kritik af Riemer🤪
Riemer raus
Norge har 2 hold med i CL og performer med længder over Danmark. At Elyounoussi scorer i Danmark ændrer ikke noget som helst, ligaen er for dårlig til at han kan komme i betragtning.
Norge har 2 hold med i CL. Ganske enkelt fordi de en enkelt sæson endte foran Dk på ranglisten, lige præcis den sæson, man gik over til nyt system. Derfor har Norge i denne sæson, haft meget nem vej til CL. Den nemme vej får vi så fra næste år.. Ps. Dk var efter nydelig afsluttet sæson foran Norge på ranglisten.. så nej den Norske liga er ikke bedre, måske ligestillet den Danske.. undskyld jeg kommer med lidt fakta
Annonce