Snak

Mere indhold efter annoncen

EM-bold: Ville vælge Mæhle foran Shaw

tirs 6. jul 2021

Jan Kristiansen og Martin Vingaard sætter i podcasten 'EM-bold' det bedst mulige hold fra Danmark og England, og her er Joakim Mæhle blandt andet foran Luke Shaw.



Læs hele nyheden her
Det er jo bare åndsvagt. Men fair nok.
Næ, det er en holdning.
Baseret på den her slutrunde vil jeg da også langt hellere have Mæhle end Shaw.
Det er nu ikke så åndsvagt i min optik.
Mæhle og Spinazzola har været de klart bedste backs i denne turnering. Også selvom Shaw har spillet rigtig fint, så har han bare ikke været på samme niveau
Ved EM er Mæhle klasser over Shaw. At det er anderledes i klubberne, er jo slet ikke relevant i denne sammenhæng.
ForzaNapoliSempre siden 1988 • Negativitet er gift for sjælen • Be kind - always • OB
Hvorfor ikke tage dem begge med?? Shaw på venstre og Mæhle på højre. Tænker, at Mæhle ville kunne levere bedre end både Wass og Trippier på højre.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kombineret England-Danmark hold:

Schmeichel

Mæhle
Vestergaard
Kjær
AC
Stryger

Delaney
Højbjerg

Braithwaite
Dolberg
Damsgaard

Ps. Danmark vinder EM..
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Haha!
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Det er lidt ærgerligt at alle udlægger det som om AaB var ved at begå en fejl med Mæhle.
Udfordringen med ham var at i slutningen af sine ungdomsår ramte han en periode hvor han var meget skadet, men nøjagtig som tilfældet var med Kasper Kusk, så gav man ham efter en god opstart spilletid på førsteholdet og blev ved med at give ham chancer indtil han blev solgt til Genk, selvom holdet var inde i en dårlig periode.

Den eneste fejl er, at man ikke fik en bedre pris for ham.

Lazio hade rätt, Eguren har hjärtfel.
Ved et EM-hold er det EM-præstationer der tæller. Og ved dette EM har Mæhle været bedre end Shaw.
Liverpool FC Brøndby IF AZ Alkmaar RAC Valladolid FC Porto Internazionale?
De to har sammen med Spinazzola været de klart bedste venstrebacks ved dette EM. Jeg vil dog vælge Shaw, hvis jeg blev aftvunget et valg af en.
Masquerading as a man with a reason. My charade is the event of the season. And if I claim to be a wise man, well it surely means that I don’t know.
Annonce