Jo jo, men altså. Manden er 18 år og har spillet 22 ungdomslandskampe. Hvor meget mere vil han lige have af tillid? Der er næppe mange andre 18-årige der har fået den mængde ungdomslandskampe i hans årgang. Så måske han skulle prøve at bruge den øverste halvdel. Det lyder til (på flere artikler, citater mv.) at det kniber lidt på den front. Og hvis selvforståelsen byder ham at mene han er bedre end andre mennesker, så passer han nok heller ikke super godt ind på et dansk landshold. Der skal man gerne have bevist sit værd først. Der er en grund til at Bendtner har fået så lang snor, og Elkjær i sin tid. Men man skal måske ikke have den attitude på U18 og U19 landsholdet. I hvert fald skal man næppe forvente at det bærer en til mere end man beviser på banen.
Ved godt at der må have været store tilpasningsproblemer med ham, når en talentfabrik som Lyngby ligefrem dropper en knægt med det potentiale!
Men alligevel: DBU lader til at have været fuldstændig passive her, og selv om man har problemer med en spiller som Mor, bør der aldrig være nogen tvivl om, at man ser en stor fremtid i ham, og ser ham som en naturlig del af landsholdet i fremtiden - hvis han stadig er god nok. Han er trods alt kun en stor dreng!
