Snak

Mere indhold efter annoncen
Du er med på at da vi kvalificerede os var der mindre end 5 dage ik??

Netop af den grund siger jeg “før kvartfinalen blev spillet”. Har du nogensinde købt billetter til knockout-runderne i en slutrunde før? Hvis ja, så burde min kommentar heller ikke være så fjern for dig.

Hvorfor vælger DU at ignorere det alle andre siger… jebsus

Jeg ignorerer overhovedet ikke, hvad i siger, tværtimod svarer jeg direkte på det. Jeg vælger bare ikke at beklage mig over forhold, der har været kendt, længe inden nu her, to dage før de første semifinaler.
De 2500 personer fra UEFA, er nok netop i karantæne nu, hvorfor det ikke er noget problem for dem


Tror du helt seriøst at de 2500 VIP sidder isoleret netop nu i 5 dage uden kontakt til nogen. Nej det gør de ikke. De er jo netop undtaget fra reglen om isolation.
@MesutCazorla

Det er vel ikke vores opgave at holde styr på UEFA og de respektive Corona restriktioner? Det der med, at man ikke må have en holdning hvis man ikke har råbt op i vældig god tid er jo bare noget bullshit. Ting kan godt være forkerte i lang tid, men først blive aktuelle for folk når de ser konsekvenerne. Men de fleste lande har jo (med god grund) brokket sig hele vejen igennem. Hvorfor må "vi" ikke også synes det er røvsygt planlagt bare fordi det har tilgodeset os hidtil?

Allerede efter to kampe skrev jeg et opslag herinde hvor jeg redegjorde for at jeg fandt det underligt at England var det eneste hold der kunne få en hjemmebane i 1/8 finalen ved at vinde deres gruppe, til trods for at der blev spillet i Danmark, Holland, Spanien, Italien, Ungarn mv. - det var bare ikke muligt for et eneste af disse hold at få hjemmebane i 1/8 finalerne ved at vinde deres gruppe. Jeg ved ikke om det var muligt via et eller andet mærkværdigt 2´er-3´er system, men England skulle immervæk "bare" vinde gruppen og så var de sikret en hjemmekamp.

Så allerede der har det jo været mere en slutrunde i England end det har været en slutrunde i Europa. Det er vel samlet set meget lidt underligt at de 4 hold der er tilbage er nogle af de hold med absolut bedst vilkår for tilskuer og rejsetid. Det kunne og burde man have gjort bedre fra UEFAs side. Og det tillagt de restriktive forhold visse lande fastholder selvom andre med gode stadionmuligheder har gjort det fortræffeligt (bl.a. Ungarn), så kunne man måske godt have drømt om, at de var ligeså skarpe i retorikken omkring aktuelle Corona regler som antallet af mulige tilskuere. Lad os nu lege med tanken om at England var røget ud til Ukraine, hvor mange ville så komme på stadion i de tre sidste kampe? Jeg er med på at stadion KAN fyldes med 60.000, men hvis det kun var briter og "derboende" fans, så ville man se Wembley med 20.000 tilskuere. Det havde UEFA næppe fundet tilstrækkeligt. Men nu hjælper det lidt fordi England må formodes at gå i finalen, og så berøres kun én kamp i væsentlig grad, frem for alle tre.
Silkeborg IF
Svar på 2 simple spørgsmål
Hvorfor sætter England først tilskuertallet til 25000 , så øger det til 45000 og nu til 65000


Hvordan er det relevant, i forhold til danske tilskuere?

hvordan kan det mon være at UEFA pludselig dår godkendt at få 2500 VIPS ind
Og NEJ de skal ikke 5 dage i karantæne først


Det er heller ikke pludseligt, det har været velkendt længe, og der er næsten 14 dage gamle artikler om det. At de ikke skal i karantæne, må du desuden gerne dokumentere.
Tror du helt seriøst at de 2500 VIP sidder isoleret netop nu i 5 dage uden kontakt til nogen. Nej det gør de ikke. De er jo netop undtaget fra reglen om isolation.

Nej, det tror jeg ikke de gør. Jeg tror derimod, at de befinder sig i en karantæne boble, hvor de personer så er isoleret fra resten - eksempelvis på et hotel eller lignende, som man også kender det fra mange andre sportsgrene, og som de fans, der skal til finalen også skal igennem, som led i aftalen mellem UEFA og England.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
har fans overvejet at rejse til england i "arbejds" øjemed! i dk kunne man tidligere rejse ind uden karantæne hvis man skulle udføre arbejde. tænker at sidde på en pub og klare et par konsulent spørgmål og rettidig omhu på odds er godkendt som arbejde !? værd at checke om det hul tillader indgang
AaB fan siden 1993
Men så er man jo også selv ude om det, hvis man venter med at brokke sig, til to dage før. Alternativt kunne man have læst op på reglerne, og så rejst til England i tids nok til, at man kunne overholde de fem dages karantæne, som er minimum.


Det er jo åndssvagt. Så kan de, der valgte at tage til Baku ikke komme til England og se semifinalen.

Nej, UEFA bør erkende, at med de restriktioner der er i England, så bør de flytte kampene til et neutralt land.
Det er vel ikke vores opgave at holde styr på UEFA og de respektive Corona restriktioner?

Jo, det er da lige præcis jeres opgave at holde øje med corona restriktionerne, såfremt I ønsker at rejse ud og se fodbold, hvis ansvar skulle det ellers være? Informationerne har længe været tilgængelige, så det må da stå for egen regning, at man ikke selv har undersøgt det, før der er for sent.

Det der med, at man ikke må have en holdning hvis man ikke har råbt op i vældig god tid er jo bare noget bullshit. Ting kan godt være forkerte i lang tid, men først blive aktuelle for folk når de ser konsekvenerne.

Du må da også hjertens gerne have en holdning, det er bare begrænset, hvor alvorligt den kan tages, når man har været bekendt med forholdene i lang tid, men først reagerer, når det er for sent. Forslag som, at finalerne skal rykkes til Tyskland, er jo hovedrystende, når vi står her, to døgn før de skal spilles.

Allerede efter to kampe skrev jeg et opslag herinde hvor jeg redegjorde for at jeg fandt det underligt at England var det eneste hold der kunne få en hjemmebane i 1/8 finalen ved at vinde deres gruppe, til trods for at der blev spillet i Danmark, Holland, Spanien, Italien, Ungarn mv. - det var bare ikke muligt for et eneste af disse hold at få hjemmebane i 1/8 finalerne ved at vinde deres gruppe. Jeg ved ikke om det var muligt via et eller andet mærkværdigt 2´er-3´er system, men England skulle immervæk "bare" vinde gruppen og så var de sikret en hjemmekamp.

Det skal du skælde ud på Irland over, som valgte at trække deres værtskab to måneder før EM, hvilket betød, at England overtog 1/8-finalen.

Så allerede der har det jo været mere en slutrunde i England end det har været en slutrunde i Europa. Det er vel samlet set meget lidt underligt at de 4 hold der er tilbage er nogle af de hold med absolut bedst vilkår for tilskuer og rejsetid. Det kunne og burde man have gjort bedre fra UEFAs side.

Igen, England overtog Belgiens gruppekampe, da sidstnævnte ikke kunne leve op til kravene, hvilket skete i December 2017. Hvorfor brokkede man sig ikke dengang? I 3,5 år har du vist, at England både får tre gruppekampe på hjemmebane, samt er vært for semi- og finalen, alligevel venter du til, at man er to runder inde i turneringen, før du råber højt. Hvad forventer du så, at de gør her?

Lad os nu lege med tanken om at England var røget ud til Ukraine, hvor mange ville så komme på stadion i de tre sidste kampe?

Pas. Og det finder vi aldrig rigtig ud af.

Jeg er med på at stadion KAN fyldes med 60.000, men hvis det kun var briter og "derboende" fans, så ville man se Wembley med 20.000 tilskuere. Det havde UEFA næppe fundet tilstrækkeligt. Men nu hjælper det lidt fordi England må formodes at gå i finalen, og så berøres kun én kamp i væsentlig grad, frem for alle tre.

Det tror jeg nu ikke havde været tilfældet.

Det er jo åndssvagt. Så kan de, der valgte at tage til Baku ikke komme til England og se semifinalen.

En smule kynisk, så er det vel heller ikke noget UEFA skal tage højde for.

Nej, UEFA bør erkende, at med de restriktioner der er i England, så bør de flytte kampene til et neutralt land.

UEFA har selv været med til at aftale forholdene for indrejse, så det er nok næppe noget de vil eller bør erkende.
Mesut stop dig selv du ser fjollet ud
Annonce