Snak

Mere indhold efter annoncen
@MesutCazorla

Der er gået begrebsfnidderi i den for dig. Det er simpelthen en frygtelig mængde ævl du lukker ud. Mener du helt oprigtigt at jeg som menig mand og fodboldfan skulle have råbt vagt i gevær for 2-3 år siden for ikke at have spottet at England fik en uforholdsmæssig stor fordel såfremt de vandt gruppespillet, som de øvrige gruppevindere ikke kunne få? Det er jo bare dumt, på et helt nyt niveau. Jeg er ikke teknisk rådgiver for UEFA, dybdegående journalist eller på anden vis involveret i slutrunden end som menig fodboldfan interesseret i det omfang jeg før, under og efter bliver opmærksomme på bestemte ting.

Jeg er med på, at jeg selv har ansvaret for at sætte mig ind i restriktionerne for lande jeg besøger, men nu besøger jeg heller ikke England. Jeg forholder mig til at de restriktioner som landet har bør være uforenelige med at afvikle en EM slutrunde. Det har andre lande også påklaget ved andre destinationer, på helt legitime
Vilkår.

At vi hver især skal tage ansvar for at klage til UEFA i god tid inden vi ved hvad der bliver og ikke bliver aktuelt er simpelthen det mest åbenlyse fjolleri jeg nogensinde har fået præsenteret. Og jeg er ellers helt på linje med dig i at det selvfølgelig er for sent at ændre NU, men det havde det ikke nødvendigvis været for 10 dage siden. Og det er altså ikke op til mig, bold brugere, danske fans eller DBU at kringle den. Det er UEFA. Det er dem der afvikler slutrunden og har de store linjer - men så sandsynlig også alle detaljerne.

Du har simpelthen tabt småkagerne på et helt nyt niveau, fordi du tror at du til stadighed kun diskuterer med brægerøve der tuder over ikke at kunne få billet. Du er sgu nødt til at få dine skyklapper af og læse hvad der OGSÅ bliver skrevet af helt legitime holdninger.
Silkeborg IF
Nej, det tror jeg ikke de gør. Jeg tror derimod, at de befinder sig i en karantæne boble, hvor de personer så er isoleret fra resten - eksempelvis på et hotel eller lignende, som man også kender det fra mange andre sportsgrene, og som de fans, der skal til finalen også skal igennem, som led i aftalen mellem UEFA og England.

Så de 2500 VIP er isoleret fra alle andre eller hvordan skal det forstås? De kilder vil jeg da meget gerne se på at de 2500 mennesker isoleres på et særligt VIP hotel hvor ingen andre kommer. For at en boble skal bære effektiv, kræves det jo også at man i den boble færdes i et lukket område. Her tales der 2500 mennesker fra hele Europa, og ja muligvis udenfor også. Beskriv lige den boble i deltager for mig? Jeg har virkelig svært ved at se den?

Hvorfor er kan de almindelige fans ikke tilbydes samme vilkår som de her meget vigtige mennesker.
UEFA kunne have valgt at spille to steder i Tyskland, Italien eller Spanien.

Der var fra start aftalt, at hvert land maks måtte få én værtsby.
Og nej. Selvfølgelig skal jeg ikke kritisere Belgien og Irland for at trække sig, så England får en fordel i 1/8 finalerne. Det kunne UEFA da uden problemer have løst ved at rokere to stadions, så England ikke kunne spille på hjemmebane hvis de vandt gruppen. Præcis ligesom alle andre værtsnationer. Det er simpelthen noget af det dummeste jeg har læst. Så tosset plejer du sgu da ikke opføre dig.
Silkeborg IF
Det handler om hjemmefordel, ikke folkesundhed. Håber sku det motivere drengene at englænderne er så utrygge ved vores opbakning. Ynkelig mentalitet..
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nægtede Danmark ikke Wales´ tilskuere adgang til Parken? I så fald er det vel lidt dobbeltmoralsk at hykle
Nægtede Danmark ikke Wales´ tilskuere adgang til Parken? I så fald er det vel lidt dobbeltmoralsk at hykle

Danmark - Wales blev spillet i Amsterdam i Holland og ikke i Parken.
Støtter de lokale helte fra Roskilde området.
Du er sgu nødt til at få dine skyklapper af og læse hvad der OGSå bliver skrevet af helt legitime holdninger.

Nu vet vi altså hvem som står bak utestengelse av danske fans i England :)
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
Danskerne nægtede russerne adgang til Parken ... men igen hvis jeg kunne var jeg taget derover. Tror ikke man skal frygte nogen særlig håndhævelse af karantænen fra myndighedernes side.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Selvfølgelig skal jeg ikke kritisere Belgien og Irland for at trække sig, så England får en fordel i 1/8 finalerne. Det kunne UEFA da uden problemer have løst ved at rokere to stadions, så England ikke kunne spille på hjemmebane hvis de vandt gruppen. Præcis ligesom alle andre værtsnationer

England overtog værtskabet for 1/8-finalen fra Irland, eftersom ingen andre bød ind. Alle andre værtsnationer var frit stillet til selv at anmode om at være vært for den kamp, herunder Danmark, men hvis ingen byder ind, vel vidende, at man kan risikere at rende ind i England på hjemmebane i en 1/8-finale, hvorfor skal UEFA så bruge ressourcer på at rokere rundt på stadions? Igen, kritikken kommer fra folk, der, få dage før kampene skal spilles, pludselig opdager, at England faktisk har hjemmebanefordel, og så forventes der, at kampene rykkes og rokeres midt i slutrunden, bare fordi vi nu finder det uretfærdigt. Det holder jo ikke. Men først og fremmest, kan man, som sagt, takke Irland for at springe fra, to måneder før tid.
Annonce