Snak

Mere indhold efter annoncen

Erceg og Wilczek gav Brøndby drømmestart

man 16. jul 2018
Ante Erceg og Kamil Wilczek scorede et mål hver, da Brøndby mandag aften slog Randers FC med 2-0 i Superligaen.

Læs hele nyheden her
Hvis Randers kan indløse chancerne, så skal de nok blive spændende. God stemning. Tror altså det blir en meget spændene Superliga sæson.
RFC var fint med og skulle have scoret.
MEN kom nu med de forstærkninger Søren P....
Ikke kønt men 3 point er vel 3 point. Godt vi ikke møder et mere kynisk hold i dag.
Sejren var fair nok og ikke særlig overraskende! Men sikke en grotesk situation hvor RFC bliver snydt for straffe!! Det kunne måske have ændret eller gjort kampen spændende.

RFC havde også mange chancer men fejler groft i udnyttelse! Der var BIF tilgæld noget bedre! Det skal de have.

Men typisk første rundes kamp som de andre! Der går nok lidt tid før alle hold er oppe i gear.
Syv minutter senere var der dog ingen tvivl. Johan Larsson sendte et fladt indlæg ind foran mål, hvor Ante Erceg stoppede sit løb og skovlede bolden


Kanonerede er vel en langt bedre beskrivelse. Den blev hamret resolut op i hjørnet. Han ser spændende ud
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Virkelig flot debut af Erceg. Han virker ret skarp, og det bliver klart en opgradering i forhold til Pukki, der altid stod for at brænde 2-3 100% chancer hver kamp. Han virker også god på bolden, tror det bliver en fed duo i form af Wilczek/Erceg
Rossoneri - Form is temporary. Class is permanent
Tænker ikke det er helt skidt med RFC.
De fleste gør det fornuftigt, og med lidt bedre afslutninger, var resultatet blevet positivt.

Hmmm hvad så Marxen lovers? hvordan synes i han spiller?
Er fuldstændigt passiv og kigger fodbold ved det første mål. Han kunne bare have flytte venstre fod og afværget
Ved andet mål kiger han fodbold igen. Han har overhovedet ikke set Wilchek, men står med armene og viser at alt er ok

Uha hvor jeg glæder mig til Enghardt kommer tilbage
Randers Freja siden 1998. RFC siden 2003.
Før sæsonen havde jeg BIF som mestre. Det har i hvertfald ændret sig nu, for kæft det var ringe at forære et så ringe hold som Randers så mange chancer. Nu tror jeg FCK bliver mestre. De var trods alt meget uheldige mod Horsens, men BIF var meget heldige. Jeg tror at den positive varians fra BIF’s side snart går tilbage til normalen eller måske endda negativ varians, hvorimod FCK snart må komme videre fra deres meget negative varians, når man ser på spil og chancer
FCM Real Madrid
Vi gjorde det bedre end forventet med suppens tyndeste trup. I maj lovede ledelsen os 6-8 forstærkninger, hvoraf halvdelen til start 11eren. Vi venter stadig, men der sker nok først noget efter 6-7 kampe uden sejr ved vinduets afslutning.
Der er klart håb om, at denne sæson ikke bliver en skræksæson som sidste. For et år siden var Randers jo faldet helt sammen i sådan en kamp. I dag har man egentlig følelsen af, at det kunne være blevet til noget.

Effektiviteten til forskel. Det er vel derfor, Brøndby er mesterskabsbejler.
Men hvor sad man dog og savnede VAR, da der kunne være dømt straffespark på Saba ;)
Randers!
Annonce