Snak

Mere indhold efter annoncen

Eriksen fortsætter på landsholdet: Mål at komme til EM

tors 23. apr 10:13

Christian Eriksen fortæller til Viaplay, at han fortsætter på det danske landsholdet. Målet er EM i 2028, lyder det.



Læs hele nyheden her
Nej nej og nej. tid til ny træner, med en højere standard for hvad det kræver at spille for det danske landshold.
Kan man spille på landsholdet og være ansat i en klub i anden Bundesliga? Umiddelbart virker det ikke som en mulighed. Vil ikke afvise at Eriksen kan bidrage med noget på landsholdet, men jeg har ekstremt svært ved at acceptere at spillere på så lav en hylde, klubmæssigt, skal spille en rolle på det danske landshold.
Champ! Tak for det Eriksen. Hvis man ikke kan sætte pris på en Eriksen sukkerfod der skiftes ind med 15 min igen, så kan man godt give op. Vi har ik meget kreativt på den midtbane, mest bare tonsere og fightere. Schmeichel burde dog melde et stop snart, jeg tror ik han har mere i sig efter sin skade.
Måtte lave en bruger efter AGFs vilde stime 2025! Kommende mestre?
Det er da kun positivt men en ambitiøs sportsmand.
Han stiller sig til rådighed. Det skal folk ikke gå amok over. Selvom det sikkert er det der kommer til at ske her :D
Dejligt <3
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Stærk udmelding!
Så er det op til træneren om han er god nok.
Bryder mig ikke om spillere der selv melder fra til landsholdet. Landstræneren skal have mulighed for at vælge mellem de spillere han synes er bedst og som passer bedst ind i hans spillestil.
Dejlig udmelding fra Eriksen! Særligt mod de mindre nationer i EM-kval´en vil han kunne diktere spillet og sætte de afgørende afleveringer ind, når modstanderen har parkeret bussen. Lad os hylde vores helte i stedet for at svine dem til. Tænker at Eriksen er helt med på, at han ikke spiller den samme rolle på landsholdet som for fem-10 år siden.
Alle kan jo også forsætte på landsholdet , om man så er blevet for gammel og langsom eller om man er en kæmpe fiasko, se bare Smeichel og Reimer
Det er da åbenlyst en god ting! Eriksen har stadig mange kvaliteter - også nogle de andre midtbanespillere ikke har. At han så ikke er fast starter længere og at træneren skal finde den rette rolle og antal minutter til ham, er en anden sag.

Og enig i at Eriksen skal hyldes!
Landsholdet bør bygges op med Froholdt som helt central figur. Men når det er sagt, tror jeg da at CE er fantastisk at have i truppen og som en anden skriver, er det en vigtig indskiftning at have siddende. Mon ikke at han er helt klar over at start tjansen for hans vedkommende er blevet noget mere porøs?
SITLIF 🤍💙 En gång är ingen gång 💚🤍
Annonce