Snak

Mere indhold efter annoncen
Christian Eriksen er på mange måder et stort forbillede for andre. En mand med fødderne solidt plantet på jorden, ydmyg og høflig overfor dem omkring sig og med værdierne i orden - som i dette tilfælde med Saudi. Efter landskampen stod han (igen) MEGET LÆNGE og gav autografer til de forventningsfulde unge mennesker på autograf-jagt. En rigtig gentleman!

Helt enig selv om jeg er litt farget.., kan legge til at han gjorde et utfyllende intervju med norsk Tv2 etter kampen igår. Ydmyk, høflig og utfyllende svar han gav der. Talte også varmt om Ødegaard med flere rosende ord. Det ser man jo ofte fra andre også at det kommer rosende ord til motspillere, men man ser på Eriksen at han virkelig mener tingene og er en reflektert mann.
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
Eriksen er et ordentlig menneske!
Eriksen er et ordentlig menneske!

Dét er han.

Man må blot håbe, at han ikke læser de gængse kommentarspor på bold, og hvis han skulle blive foreholdt dem ikke skænker folkedybet en tanke.

Her tænker jeg selvfølgelig på de værste ‘pensionist’, ‘vennetjeneste’ osv som har floreret her på nationen de sidste par uger.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
@wesselhoff

Dejligt med et ung menneske der interesserer sig for hvad der sker i den store verden, og deltager i debatter.

Synes det er to forskellige situationer i forhold til Rusland/Israel. Dog syntes jeg sagtens der kunne argumenteres for, at Israel var udeladt ind til der kom ro på situationen.

Dejligt Eriksen viser sig som et forbillede igen for danskere. Han er en mand man kan se op til!
Nykøbing FC/Arsenal
Det er også en lorte liga, som aldrig bliver bedre end de grådige folk, som rejser derned.



Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Synes det er to forskellige situationer i forhold til Rusland/Israel. Dog syntes jeg sagtens der kunne argumenteres for, at Israel var udeladt ind til der kom ro på situationen."
Der kan også argumenteres for at andre overtrædere af international ret, herunder Frankrig, burde udelukkes, hvis man altså insisterer på størst mulig sammenblanding af sport og politik.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Eriksen er ganske enkelt for begavet til at bo og arbejde i sådan et land. Jeg kan forstå immigrant arbejdere fra fjernøsten og Afrika gør det, ellers ikke.
Tak for den du er Christian, en ener både på og udenfor banen.
Israel har ikke et "styre" - de har imodsætning til alle deres naboer en demokratisk valgt regering
@Jussi

Helt enig. Eriksen er et langt bedre menneske end mange af de folk som skriver hovedløse kommentarer omkring vores spillere herinde. Man ser mange spillere som kun tænker på lønchecken, men Eriksen beviser at han kan modstå fristelsen. Gad vide hvor mange af de folk herinde som kun kan finde ud af at være kritiske og svine folk til kunne modstå sådan en fristelse, hvis de havde talentet? Det er nemlig altid lettere at kritisere når man ikke selv har talent, sikkert også derfor man gerne vil forsøge at hævde sig på andre måder.
Frankrig som har millioner af liv på samvittigheden må gerne holde et EM uden problemer, men når Qatar gør det er der ragnarok.

Jeg kan ikke finde ud af, om det her er en joke eller ej. Men nu spørger jeg alligevel.

Hvad er det for millioner af liv, Frankrig skulle have på samvittigheden, som du taler om?
"... once more it's all about defeating our own demons. Always with the demons. Tottenham's greatest adversary is Tottenham."
Annonce