Snak

Mere indhold efter annoncen

Eriksen og Grabara brillerede i sjælden Wolfsburg-triumf

lør 6. dec 17:33

Christian Eriksen leverede en assist, da Wolfsburg lørdag slog Union Berlin med 3-1 i Bundesligaen, mens Kamil Grabara tog et straffespark. Det var danskerklubbens første sejr siden oktober.



Læs hele nyheden her
Det er helt vildt at se, hvordan Andreas Skov Olsen, trods sit potentiale, synes fuldstændig at være stagneret i sin udvikling.
Jeg ved selvfølgelig ikke, om der er sket noget privat, men ellers er det da en bemærkelsesværdig deroute.
Var det virkelig dét, talentet og ambitionerne rakte til? At være bænkevarmer hos et nedrykningstruet Wolfsburg-mandskab? Bygger han overhovedet på eller har han samme skrøbelige statur som tidligere?
Skov Olsen har undret mig længe. Selv da han spillede for Brügge og lavede det ene mål og assist efter det andet, leverede han total alibi-fodbold på landsholdet. Så selvom hans nuværende situation ikke ligefrem avler selvtillid, så var det også et problem, da han ikke burde mangle det. Jeg tror simpelthen ikke han evner at finde gejsten/lysten til fodbold livet længere på trods af at han kun er midt i 20´erne. Det virker sådan set udefra.
Annonce