Det må også være svært og koncentrerer sig om træningen når der hele tiden stinker af fisk
Snak
tors 19. maj 2022
Isoleret set er det naturligvis trist for tilhængerne af EfB (Épandeur à Fumier og Claus undtaget, da de sikkert fortsat jubler over, hvor godt det går i deres alternative virkelighed...); men spillet på banen har ganske enkelt ikke været til overlevelse i NordicBet Ligaen. At der har været en masse larm i kulissen med Hyballa, Conway og de øvrige altenativt begavede personer, har ubestrideligt været med til at svække holdet. Men det er nu engang den virkelighed, som EfB har måttet agere under.
Man kan håbe for de trofaste tilhængeres skyld, at der kommer styr ledelsen af klubben, så holdet kan få den fornødne ro til at koncentrere sig om spillet på banen. Dog skal man huske på, at det, trods byens størrelse, ikke er nogen naturlov, at der skal være topfodbold i Esbjerg. EfB har således ikke just været fast inventar i Superligaen, og med det udgangspunkt klubben har nu, kan det få lange udsigter, før det bliver til et gensyn med den bedste række.
tors 19. maj 2022
Tjaa det skulle jo ske.. En ejer der er helt ude i skoven.. Men har medfølgelse for Jer Esbjerg fans.. Go tur i 2.Division.. Men vi siger tak i Lyngby for de par spillere vi har fået fra Jer..
tors 19. maj 2022
Fedt fedt fedt!
To jyske tonser hold rykker ned fra superligaen og to jyske tonser hold rykker sgu også ud af 1. division.
Lidt ærgerligt det ikke er AGF, der ryger ud i stedet for Vejle - det havde sgu virkelig været sjovt at høre AGF-fansene virkelig tude.
Synd Helsingør ikke kunne følge Lyngby med op i Superligaen i stedet for "over-tonserne" fra Horsens, men sådan skulle det desværre ikke gå. Man kan håbe på at Hillerød tager sig sammen i 2. division og følger Næstved med op så vi slipper for endnu et jysk tonserhold (Thisted) i 1. division. Så vil man sgu næsten ikke kunne tillade sig at bede om mere!
Sjovt at der ikke er noget mere bonderøvs-agtigt end en Københavner der aldrig har været ude af byen og har det mest snævre verdenssyn
Redigerettors 19. maj 2022
Isoleret set er det naturligvis trist for tilhængerne af EfB (Épandeur à Fumier og Claus undtaget, da de sikkert fortsat jubler over, hvor godt det går i deres alternative virkelighed...); men spillet på banen har ganske enkelt ikke været til overlevelse i NordicBet Ligaen. At der har været en masse larm i kulissen med Hyballa, Conway og de øvrige altenativt begavede personer, har ubestrideligt været med til at svække holdet. Men det er nu engang den virkelighed, som EfB har måttet agere under. Man kan håbe for de trofaste tilhængeres skyld, at der kommer styr ledelsen af klubben, så holdet kan få den fornødne ro til at koncentrere sig om spillet på banen. Dog skal man huske på, at det, trods byens størrelse, ikke er nogen naturlov, at der skal være topfodbold i Esbjerg. EfB har således ikke just været fast inventar i Superligaen, og med det udgangspunkt klubben har nu, kan det få lange udsigter, før det bliver til et gensyn med den bedste række.
Kort og godt. Enig.
Ejerne og ledelsen i EfB har til overmål gjort sig fortjente til denne kæmpe nedtur. Fansene fortjener den ikke. Men hvilke fans gør det?
Jeg kunne godt ønske mig, at vi i Danmark overvejer noget i retning af den tyske 50 + 1 regel, der dikterer, at en klub skal været ejet og kontrolleret af medlemmerne.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
tors 19. maj 2022
Bruger: Det tager da prisen som det dummeste indlæg i denne tråd. Det er derimod fedt at vi slipper for Helsingør og deres plastik bane, det burde være forbudt.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
tors 19. maj 2022
Poor Scouser Tommy
Enig i, at det ville være det helt rigtige med den tyske 5å + 1 model indført i dansk fodbold og faktisk også i fodbold generelt.
Tror desværre bare ikke, at DBU er lydhør overfor idéen og internationalt vil stor kapitalen i samarbjde med/støtte fra både UEFA og FIFA
Enig i, at det ville være det helt rigtige med den tyske 5å + 1 model indført i dansk fodbold og faktisk også i fodbold generelt.
Tror desværre bare ikke, at DBU er lydhør overfor idéen og internationalt vil stor kapitalen i samarbjde med/støtte fra både UEFA og FIFA
tors 19. maj 2022
PMG overtog faktisk et hold som lå nr. 2 - 7 points foran Silkeborg - de kunne jo havde investeret lidt på oprykningen der.
Men de formåede jo så at misse oprykningen og tilmed forvandle holdet til en stensikker nedrykker - de forærede Ankersen, Kikkenborg, Egelund og Dalbrugge gratis væk - Det er Esbjerg drenge som er gået op igennem akademiet
Det er da aldrig set værre - fuldstændig håbløst - PMG har fejlet big time.
Men de formåede jo så at misse oprykningen og tilmed forvandle holdet til en stensikker nedrykker - de forærede Ankersen, Kikkenborg, Egelund og Dalbrugge gratis væk - Det er Esbjerg drenge som er gået op igennem akademiet
Det er da aldrig set værre - fuldstændig håbløst - PMG har fejlet big time.
tors 19. maj 2022
Dog skal man huske på, at det, trods byens størrelse, ikke er nogen naturlov, at der skal være topfodbold i Esbjerg. EfB har således ikke just været fast inventar i Superligaen, og med det udgangspunkt klubben har nu, kan det få lange udsigter, før det bliver til et gensyn med den bedste række.
Jeg er enig så langt det ikke er nogen naturlov at Esbjerg skal have et Superligahold. Men dermed sagt var man altså fast inventar i et helt årti fra 2001-2011. Dernæst fra 2012-2017.
Det er de sidste 5-6 år det for alvor er gået galt.
tors 19. maj 2022
[quote]Jeg er enig så langt det ikke er nogen naturlov at Esbjerg skal have et Superligahold. Men dermed sagt var man altså fast inventar i et helt årti fra 2001-2011. Dernæst fra 2012-2017.
Det er de sidste 5-6 år det for alvor er gået galt.[/quote]
Jeg er helt enig i, at de seneste år har været de mest tumultariske; men EfB, har byens (og oplandets) størelse til trods kun været i superligaen i lidt over halvdelen af sæsonerne (18 ud af 32).