Redigeretons 21. dec 2011
@Bassemand1
Du må da være undsluppet fra den lukkede...
Du tror da ikke på, at stadion faciliteter, tilskuerantal og generel opbakning fra et langt større bagland ikke har noget at sige i moderne og "gammeldags" fodbold vel?
Så kan jeg oplyse dig min lille ven, at en større klub, med bedre faciliteter og indtjeningsgrundlag har mulighed for en langt stærkere økonomi end det modsatte. Og tro mig økonomi er en faktor i fodbold, men det er vel ikke gået op for de små mennesker i Haderslev endnu, på trods af alle mulige slags advarselsblink.
Bevares man må da tage hatten af for hvad Sønderjyske har præsteret, men det kommer aldrig til at gøre dem til storebror.
I din retorik vil Everton jo blive storebror til Liverpool hvis de endte over dem i ligaen, eller hvis de rykkede ud. Du kan vel godt se, at du er håbløst ude på et sidespor ikke også. Det du siger er jo, at Sønderjyske er en større klub end Brøndby fordi de ligger over dem i ligaen, godt nok kun en plads, men galskaben længe leve.
Husk nu Storebror ved altid bedst...
Godnat lillebror, venlig hilsen Storebror
EDIT: Det sjove ved det er, at der ikke er nogen i Esbjerg, som overhovedet anser Sønderjyske som en rival, det er som regel Sønderjyske tilhængere med mindreværdskomplekser som bare skal være mærkelige mht. EfB.
Det er sjovt nok de samme mennesker der klager over, at Jyske Vestkysten skriver mere om EfB end Sønderjyske, eller bare Esbjerg generelt... Prøv og lad den trænge ind... HALLO, det hedder Jyske Vestkysten og ikke Haderslev tidende. Desuden, hvad tror du lige selv der er mest interesse for, uanset ligastatus.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!