Snak

Mere indhold efter annoncen
Jesus, slap nu af med journalist-bashing.

Den journalistiske standard har taget et styrdyk med disse bloggere der leger journalister.

Det er helt på sin plads at påpege, især bold.dk´s ekstremt lave standard for at tjekke fakta. Det er ikke første gang, at der her på mediet ses stort på fakta, og lur mig om ikke de vælger at ignorere deres fejl igen igen.

Bare fordi det er gratis, betyder det ikke, at der ikke skal være bare en smule journalistisk integritet. Det er konstant at man skal læse disse sløsede fejl fra folk der leger at de er journalister på bold.dk.

Det må være muligt at kritisere standarden herinde, og selv om de laver det gratis, skal de stadig stå til ansvar for hvad de skriver.

Det er alt for ofte, at der lægges en artikel ud, som indeholder faktuelle fejl, som der påpeges flere gange, men som de af uransagelig årsager nægter at rette. Det er simpelthen for ringe.

Hvis ikke man kan stole på, at journalisten i det mindste tjekker sine fakta inden han/hun lægger artiklen ud, hvorfor skal man så stole på bold.dk som medie?

Det er dybt useriøst og upålideligt.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Gomes

Jeg er ret sikker på at han kom på en free transfer i sin tid, men der har selvfølgelig været noget sign on og den slags samt løn. Men "de mange mio" som han kostede, dem ved jeg ikke hvor du har fra!?

Lidt spøjst at en spiller der er for god til 1. div. ikke har kunnet finde en ny arbejdsgiver der har været villig til at smide bare en smule penge for ham...
Blackburn EFB
AC Horsens sælger Bubba og køber Nordvik 👍🏻
osb68
Vi fik Nordvik på en fri transfer, så jeg ved ikke om du tænker på hans enorme løn
Men det er sgu da en sær begrundelse, at sige, at man ophæver med ham, fordi at han er for god. Så flink kan EfB vel ikke tillade sig at være i den aktuelle situation.
Havde man så bare sagt, at man ikke prioriterer at at betale hans løn, og at derfor bare kan smutte. Det havde mere lignet ærlig snak.
Bitre Nord
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han er simpelthen for god til 1. Division.. Det vidner blot om, at Van Leeuwen ikke har en kæft forstand eller kendskab til den danske 1. Division. I vinters hentede han en masse fjollede spillere til superligaen, og det var åbenlyst for en hver, at han undervurderede ligaen. Man må håbe for Esbjerg og deres fans, at han er blevet klogere. I vinters var det georgiere, og nu er han helt forelsket i rumænere. Med undtagelse af Petre, så er de andre indkøb på ingen måde imponerende.
lur mig om ikke de vælger at ignorere deres fejl igen igen.

Der tog du så fejl.
Y. N. W. A. - #JFT97
SuperSE
Kunne også være Ted er en dygtig professionel, som ikke vil gå ud og svine en tidligere ansat til, nu hvor han skal ud og finde sig en ny arbejdsgiver..
nordvik kan sagtens undværes, han var hverken bedre eller dårligere end katsikas eller Lund.
Med en kommentar som denne har du selvfølgelig også fuld kendskab til både rumænsk fodbold og u23 fodbold i England. Ellers er det dybt useriøst at komme med en sådan udtalelse.
Der har måske været et par forsvarer eller tre i EfB, der muligvis har været dårligere end Nordvik de sidste 15 år, men så pyt da med at skribenten kalder ham svensker. Det er da langt mere hovedrystende, at man kan kalde Nordvik: for god til 1. division. Jeg vil håbe den udtalelse skal ses som et kompliment / tjeneste, som tak for at være medgørlig i ophævelsen af hans kontrakt.
Fint nok, at man som prof. Leder ikke vil Sinne en afgående medarbejder til. Men dén kan (pg bliver også) jo formuleres på mange andre måder. Men man får med den forhåndenværende løjerlige formulering indtrykket af, at det er vigtigt, at omgivelserne ikke får indtrykket af, at man er økonomiske trængt, og har en vel givtig kontrakt.
Alt andet lige: hvis nordmanden er for god til til 1. Division (hvordan det så end kan lade sig gøre) vil det, da være nærliggende at sælge ham til en klub, der matcher hans høje niveau. I stedet for bare at sige farvel til salgpengene.
Bitre Nord
Annonce