Snak

Mere indhold efter annoncen

Esbjerg-træner: Udskiftninger på vej

fre 14. sep 2012
Efter spillersamtaler har Esbjerg-træner Jess Thorup fundet ud af, hvem der brænder mest for klubbens projekt, og der kommer derfor ændringer i startopstillingen.

Læs hele nyheden her

Hvornår skal du selv til samtale ? Det er vel ikke bare spillernes fejl.


Hvornår skal du selv til samtale ? Det er vel ikke bare spillernes fejl.



Thorup ser på spillerne, ledelsen og bestyrelsen på Thorup.
Så enkelt er det, og det vil være helt vanvittigt at smide en træner ud, som lige har fået en række nye redskaber.
Skullle han have været fyret, så skulle det være sket umiddelbart før de store indkøb, så en anden træner kunne have valgt sit hold.
@altfodbold

Hvornår fatter folk, at den trup som Jess Thorup har med nød og næppe vil kunne klare skærene. Det er jo ikke ligefrem fordi, at han har haft optimale arbejdsbetingelser ift. spillermaterialet. Men nu har han med den tilgang der har været, fået en trup som ser ud til, at have kvaliteterne til at sikre overlevelse. Nu bliver det bare et spørgsmål om han har fået spillerne i tide.

Der er altså ikke ret meget man kan klandre Thorup for. Hvor mange ville med vores forsvarspillere kunne sikre, at klubben havde et af ligaens stærkeste forsvar? Og det endda med offensivt spil på banen.

At vi så har det ringeste angreb i ligaen, skulle tilgangen af nye spillere, gerne være med til at lave om på.

ON-TOPIC:

Mon ikke det er spillere som Ernemann og enten Lange eller Fabricius, som bliver ofret. Lange tror jeg nok vil det gerne, men mon ikke det mere er et spørgsmål om, hvordan tilstanden er mentalt i øjeblikket hos nogle af spillerne?

Med det lyder rigtig spændende, der er brug for at der sker nogle ændringer, og lad os håbe det får en positiv effekt.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Farvel Sebastian Andersen.
EFB i mit hjerte og blåt blod i årene 4ever......
Farvel Sebastian Andersen.
EFB i mit hjerte og blåt blod i årene 4ever......
Annonce