Hvis du lægger mærke til det, når Messi score på et yderst flot sparket frispark, så står Suarez og råber hen mod målmanden og provokere lidt ala gatusso gjorde mod christian poulsen. Hvis det ikke er provokerende, så ved jeg ikke! Det er andet er man kan se suarez gå og gastikulere med hans fingre hvor mange mål målmanden har lukket ind! Neymar prøver at lave en fræk detalje ved at lobbe bolden over en modspiller ligeefter Espanyol har fået rødt som også er med til at få tingene til at koge over!
Det ville være en god ide at tage hele forløbet med. Inden den episode forsøger Lopez at nakke Suarez med en albue i en situation hvor Suarez presser målmanden. Det var det der startede den lille kamp i kampen imellem de 2. Når det kommer til Ney så har jeg svært ved at se hvordan en episode så sent inde i kampen er vigtig i forhold til måden hvorpå esp har spillet. De havde på det tidspunkt i samtlige minutter sparket barca ned.
Når det kommer til film, overdrivelser eller hvad det bliver kaldt så er det et naturligt produkt af at der bliver gået hårdt til spillerne. Man så det blandt andet i de el clasicos under mou. Barca drengene kan ikke spille det hårde spil og forsøger sig derfor med andet (påvirke dommeren). Det er måske ikke kønt men det er det heller ikke at konstant komme for sent ind i tacklingerne.
Og jo jeg mener egentlig at barca generelt er blevet bedre når det kommer til rullerier på græstæppet. De er hverken bedre eller dårligere end andre hold. De har som alle andre hold nogle spillere som hurtigere lader sig påvirke men at det skal fremhæves som ekstra slemt hos barca er fjollet.