Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvad er det for noget vrøvl med Fredericia ikke er uafhængig? Er det også et problem, når de lejere i spillere i Silkeborg, Viborg og Vejle, hvor de også har lejet en masse spillere?

Er Bayer Leverkusen, Juventus og Como heller ikke uafhængige klubber, da de alle har mistet spillere grundet Real Madrid havde tilbagekøbsklausuler på dem?
Hele den her sag er en storm i et glas vand.

Havde Divisionsforeningen ikke allerede sagt det én gang?
Der er ikke noget at komme efter.
Folk der skriver eller siger andet, forstår sig ikke på emnet.

Da aftalen bliver indgået bliver den indgået på den præmis der ligger. Dette er alle parterne indforstået med. Ingen af parterne udtrykker utilfredshed med aftalen eller forløbet.

Det er ren misundelse fra andre der ikke er lige så dygtige som FCM.
For mig at se er det ret simpelt.

Det har muligvis ikke været hensigten. Men resultatet er at leje reglerne er omgået. Ikke så meget grund til spekulere om det er med overlæg eller ej, bare lave reglerne så det ikke sker igen.
The ancient Greeks were the first ones to say an unexamined life is not worth living. They don't tell you of course what we found out, an examined life not that fascinating either.
Et spillersalg med en tilbagekøbsklausul er jo reelt bare en udleje af en spiller med en indbygget upside for modtageren. Så kan afsenderklubben reelt få udlejet deres spiller hvor modtager klubben så får en bedre spiller end de normalt vil kunne + en lille gevinst hvis spilleren bliver bedre.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er reelt fjollet at have begrænsninger på leje, men tillade tilbagekøbsklausuler. Det er ligesom leje, bare med ekstra led.

Enten skal man fjerne lejebegrænsninger, eller tilføje samme begrænsninger på tilbagekøbsklausuler.

Intet andet giver mening.

Denne specifikke sag er dog lovlig, så man bør kun kigge på om reglerne skal ændres.
Det er hverken verdens første eller sidste tilbagekøbsklausul der er lavet, eller for den sags skyld aktiveret.
Real Madrid har også en på Nico Paz f.eks.

Det er hverken nyt eller odiøst.
Om man kan lide reglerne eller ej, har intet med FCM eller svindel at gøre.

Det bliver et problem når historikken er som den er imellem de 2 klubber, og der efter de nye regler med maks antal udlejede spillere, laves aftaler om salg med tilbagekøbsklausul… det er jo ikke derfor real Madrid og andre klubber har en tilbagekøbsklausul, det er for at have forkøbsret til en spiller de måske ikke har plads til i truppen, men som er spændende. FCM laver narrestreger fordi man allerede havde udlejet maks antal spillere til samme klub.. selvfølgelig er den en bevidst omgåelse fra begge klubbers side, så de kan fortsætte deres parløb. Det var nok bare aldrig blevet en sag hvis ikke Fredericia var i superligaen sidste år
Det kunne jo bare have afvist der skulle være en i
Det er jo så tydeligt, at Etim var blevet lejet ud til FCF, hvis reglerne ikke havde været, som de var.

Selvfølgelig omgår de reglerne her, og det ved de udmærket godt, da de laver kontrakten. Den er jo decideret lavet efter det, når man kigger på de lave beløber.

Det er desværre lovligt, men så er reglen om 3 lejespillere også fuldstændig ligegyldig. Og det er dét man så skal kigge på, hvordan man slår den fast, så FCM ikke kan udnytte systemet.
Annonce