Når de spiller i Jylland vel.
Nu spilles de fleste superligakampe jo trods alt i Jylland qua fordeleingen af holdene, og man udsælger også oftest udebaneafsnittet i Parken. Det er nærmest kun i Brøndby (af åbenlyse grunde desværre) og i Farum, at FCM ikke mere eller mindre udsælger udebaneafsnittene i ligaregi. Det er en kæmpe udvikling der er sket over de seneste par år. Men man er naturligvis ikke på niveau med FCK, Brøndby eller for den sags skyld AGF og OB. Jeg tror dog man matcher langt de fleste af de andre hold i ligaen. Det kan man diskutere om man synes er godt nok, men der popper jo ikke bare en kæmpe dedikeret fankultur med +5000 mennesker der er villige til at dedikere deres kalender til udebaneture, op af jorden. Klubben rykker sig løbende på fansiden - både hjemme og ude. Og jeg tror bestemt også man tager flere afsted på udebaneture i Europa nu, end man gjorde for bare 4-5 år siden f.eks.
Jeg kan stadig huske en kamp på Brøndby stadion en mandag aften hvor FCM med en sejr kom tæt på mesterskabet - og udebaneafsnittet var gabende tomt. Viborg f.eks. har væsentlig flere fans med på udebane.
Med de erfaringer mange midtjylland-fans har fra Brøndby, er det jo desværre ikke så underligt. Jeg ved ikke om man behandler Viborgs fans på samme måde, som når vi er kommet der, og om Viborgfans bare er mere tykhudet, eller hvad det er. Men jeg kommer ikke personligt ikke til Brøndby før man magter opgaven med nogenlunde at passe på sine udebanegæster. Og aldrig nogensinde med børn. Ikke engang til en pokalfinale Brøndby ikke selv var med i, kunne man finde ud af at lade os (og OB-fansene) være.