Snak

Mere indhold efter annoncen

Før AaB-skifte: Marc Nielsen kan ikke træne med Hvidovre

man 15. jul 2024

På grund af Marc Nielsens deltidskontrakt med Hvidovre må han lige nu ikke træne med førsteholdet, der er gået på fuld tid. Derfor arbejder ledelsen på et øjeblikkeligt skifte til AaB, der har hentet ham fra årsskiftet. 



Læs hele nyheden her
Mon ikke det allermest handler om, at Hvidovre vil have penge for ham og ikke ønsker at give ham en ny fuldtidskontrakt, når han ikke vil være der efter nytår. De kunne jo bare lade ham gå.
Kom nu ind i kampen Hvidovre.
I vil ikke bruge ham pga hans skifte og han må ikke træne fordi i har giver ham en deltidskontrakt.
Sådan kan man også ødelægge en fodboldspiller
Aab skal da bare betale, det der forlanges af Hvidovre.
Man kan da fortænke Hvidovre i ikke at bruge en spiller, der søger væk og laver en aftale med Aab fra nytår!
Selvfølgelig finder de en løsning , han er AaB spiller inden ugen er omme😄
Aab skal da bare betale, det der forlanges af Hvidovre.

AaB har ingen penge. Fem spillere er hentet til klubben denne sommer, alle har været transferfrie. Der er ingen penge at købe for. Der skal i stedet sælges spillere før at økonomien hænger sammen.

Hvis Hvidovre forventer, at AaB smider en million kroner efter en spiller, de får gratis til januar, så bliver de klogere.

Man kan da fortænke Hvidovre i ikke at bruge en spiller, der søger væk og laver en aftale med Aab fra nytår!

Nej, da. De kan i dette tilfælde dog slippe for at betale lønnen til Marc Nielsen. I stedet ønsker de at holde på spilleren og sende ham ned på et ungdomshold. Hvis det er sådan de ønsker at behandle deres spiller, så er det helt i deres ret. Marc Nielsen har stadig kontrakt til januar.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lad ham blive kontrakten ud. Han har selv valgt det
@Stricker:
Det er jo noget makværk de har lavet, for de har selv sat spilleren skakmat. Det er jo ikke forbudt at lægge en træning kl. 14:00, så det med 10:30 lyder lidt underligt hvis det bare var der skoen trykkede.

Det har da ikke overrasket nogen i Hvidovre at dette ville ske og jeg tvivler sgu på man vil bruge en spiller der ikke træner med truppen. De burde jo bare lade ham gå så de kan spare lønnen, det virker i hvert fald lidt voldsomt at prøve at fiske penge fra AaB uden at have noget at forhandle med.
Det bliver et symbolsk beløb, det er sjældent klubber smider andet end symbolske beløb efter klubber spillere der har under 6 mdr tilbage og skifter på en fri, især når spilleren ikke har høj markedsværdi.

Og læg dertil at AaB ikke har penge at kaste efter det, så finder de nok et kompromis når det går op for Hvidovre.
Marc har ønsket nye udfordringer. Man har gerne ville forlænge og give Marc en fuldtids kontrakt..men ikke nået til enighed. Kan godt forstå, at Hvidovre vil have betaling for deres gode talentarbejde ligesom alle andre klubber.
Hvis det du skriver er rigtigt, så er det enten dårligt agentarbejde eller en spiller som ikke kendte konsekvensen af sit nej tak til kontrakt.
Annonce