Snak

Mere indhold efter annoncen

Første gang nogensinde: Freiburg er i europæisk finale

tors 7. maj 23:07

Freiburg vandt 3-1 mod Braga og er klar til Europa League-finale. De møder Aston Villa den 20. maj i Istanbul. 



Læs hele nyheden her
Er vaskeægte langskud 🤔 Hvilke langskud findes ellers?
HB Køge. Ikke så meget fikumdik.
Et falsk langskud
Det fik Dorgeles til at trække i nødbremsen, og dermed blev gæsterne reduceret til ti mand.


En sandhed med modifikationer - men ok Freiburg-spilleren var dygtig til at løbe ind i Dorgeles bane. Meget urutineret af Dorgeles at lade sig fange på den måde, og så tror jeg endda det er hans første røde kort i seniorkarrieren. Hvilken kamp at vælge......... og så allerede efter 7 minutter.
Kæft det er tyndt rødt. Man kan se Freiburgspilleren mærker en berøring i ryggen og undlader så at flytte sine ben fremad - skuespil af næstværste skuffe synes jeg.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Jeg er enig, og særligt ærgerligt det sker allerede efter 7 minutter, og dermed er meget kampafgørende.

Jeg synes dog også den er svær for dommeren. Der er jo en lille berøring.

Ved ikke hvad man lovgivningsmæssigt kan gøre.. Jeg synes bare det er megaærgerligt for fodboldkampe når små tilfældigheder ender ud i kampafgørende røde kort (og straffespark).

Braga klart bedst i første kamp, og så sker det her. Surt for dem, men sådan er fodbold.
Ja, det er svært at lave en løsning. For hvordan vurderer man hårdheden af et skub på tv billeder.
Jeg tror på at hvis vi sætter mere ind overfor skuespilsdelen og tildeler karantæner for det efter kampene, så kommer vi nok også mere af de andre tvivlssituationer til livs.

Jeg er dog ikke tilhænger af at have lidt forskellige "linjer" alt efter kampens betydning, spilminut eller lignende.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Jeg synes faktisk, at dommerne skal se den på VAR for at vurdere om det er et rødt kort eller bare gult.
Jeg synes ikke at sådan en tilfældighed er nok til at man bare kan lægge sig og trække rødt kort. Overvej, hvis en VM-finale skal afgøres sådan!

Det er tydeligt at Freiburg-spilleren får et mindre godt touch på bolden, den ryger ind i Dorgeles løbebane men han ændrer selv sin løbebane, sænker farten, mærker en arm i ryggen og lader sig falde fuldstændigt voldsomt.

Meget Atletico-agtigt. Der skal gøres et eller andet ved de kendelser.
Annonce