Snak

Mere indhold efter annoncen
@Dr Phil


Kan du slet ikke se det håbløse i, at Divisionsforeningen d. 27/9 vælger at klemme en kamp d. 31/10 (med 1 måneds varsel), når man på det tidspunkt VED at FCK har en europæisk kamp liggende? Synes du at det er at tage hensyn? At hjælpe de danske hold i europa?

Kampen kunne uden problemer og uden komplikationer for andre have været blevet skemalagt i det nye år..

Divisionsforeningen ligger ansvaret fra sig, og skyder det over på klubberne og tvinger dem til at skulle brug tid og administration mv. på at klage - i stedet for bare at lave basal research, som at tjekke de involverede klubbers kampprogram, inden de fastlægger datoen. Det er jo håbløst
Det lyder da til at FCK skulle have åbnet munden lidt før?

- Det kan være omkring europæisk deltagelse, omkring jubilæer, nye græstæpper og så videre, og der kan vi ofte tage hensyn til langt de fleste af klubbernes ønsker, hvorefter vi laver konkret kampplanlægning så langt ud i fremtiden som muligt.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Hvordan kan det ellers være at det fungerer i alle andre ligaer end vores


Det hænger vel i høj grad sammen med det store antal kampe som skal fyres af i efteråret herhjemme. Det havde nok været en del nemmere at finde en anden dato til pokalkampen før man øgede kamptallet i Superligaen.

Og selvfølgelig er det både dumt og amatøragtigt at man har haft en mand siddende med til mødet hvor kampdatoen for pokalkampen blev fastlagt, uden at han har nævnt det er en dag FCK ikke lige så godt kan.

Men som tidligere nævnt, er alt det her med hvor dårligt kampdatoer passer for FCK så tydeligt spin fra Ståles side, det er jo oplagt, og ganske smart.
.
Jeg ønsker virkelig, at det går FCK dårligt. Faktisk så dårligt, at de ikke kommer i Europa nogensinde igen, for det er da ulideligt, at høre på det brokkeri hele tiden. Jeg kan ikke rigtig finde ud af, hvorfor det er nødvendigt, at brokke sig over det hele tiden.
1) Måske mener Ståle, at det er et problem, at FCK skal spille mandag og torsdag. Men det er vilkårene ved at spille tre turneringer.
2) Er det for at foregribe, at FCK taber enten mandag eller torsdag?
3) Er han bange for en fyring eller bare kritik i den forbindelse (2)
4) Vil Ståle have større spillerbudget/trup af sin bestyrelse?
5) Eller er det bare Mourinho-taktikken med at tage pressetrykket for spillerne?
Så kender vi divisionsforeningen igen. Lægger alt ansvar fra sig og skyder skylden på klubberne. Det er i okay og tænke en tanke selv!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Dr Phil


Jeg prøver ikke at fraskrive FCK ansvar - er man utilfreds skulle man selvfølgelig have klaget, det medgiver jeg.

Det ændre dog ikke på, at det fra Divisionsforeningens side af, er fuldstændigt håbløst at foreslå så dårlig og upassende en dato som man gør. Det er jo på ingen måde at vise hensyn for de danske klubber som deltager i europa - om det så er FCK, FCM eller BIF, havde Divisionsforeningen vist hensyn, så skulle den dato jo aldrig nogensinde have været i spil til at starte med.
Mig bekendt har klubberne forresten altid en repræsentant med til de møder hvor spilledatoerne fastlægges, så den med bare blindt at skyde skylden på divisionsforeningen er sgu lidt tynd, især hvis det er fast praksis at man ikke siger noget på de møder om når kampdatoerne er skidt for klubben.

Selv når turneringsprogrammet bliver fastlagt på møder før sæsonstart, går jeg ud fra at man i FCK er bekendt med UEFA´s kampterminer, så man har kunnet komme med sine ønsker der.
.
Dr Phil


Fordi at FCK blot har en "repræsentant" med i Divisionsforeningen, er på ingen måde ensbetydende med, at den pågældende person er med til at fastlægge spilledatoer - repræsentanten kan ej heller enstemmigt bestemme noget som helst - det kræver jo at de andre i Divisionsforeningen er med på beslutningen.

især hvis det er fast praksis at man ikke siger noget på de møder om når kampdatoerne er skidt for klubben.

Det er ikke fast praksis - som sagt har man ved alle tidligere lejligheder fået et NEJ fra divisionsforeningen, når man har spurgt om man kunne få rykket kampe.


Selv når turneringsprogrammet bliver fastlagt på møder før sæsonstart, går jeg ud fra at man i FCK er bekendt med UEFA´s kampterminer, så man har kunnet komme med sine ønsker der.

Det er da muligt at FCK er bekendt med UEFAs kampterminer - men når man som i år er i CHL kvalifikationen, kan man så planlægge efter at man skal spille enten tirsdag, onsdag eller torsdag? Nej vel?
@MadsLeb:

Jeg tror lige du skal læse artiklen med FCN interviewet igen. FCK har siddet med til mødet hvor datoen for kampen blev fastlagt, uden at gøre indvendinger. De skulle da ikke have klaget - de skulle have åbnet munden til mødet og sagt det var en dårlig dato. Det gjorde man tilsyneladende ikke, og det må da afgjort betyde at det er internt i klubben der er noget man skal have lidt bedre styr på.

Datoen for kampen mellem FCK og FCN blev fastsat på mødet 27/9, hvor FCK var tilstede. Som alle andre kampdatoer er det sikkert sket i et møde mellem repræsentanter for de klubber/divisionsforeningsmedlemmer som det vedrører.
.
Det er da lidt et selvmål at være så vokal om det uden selv at have brugt sin ret til at forhøre sig om ændringen.
Man kan da godt argumentere for det ikke burde være nødvendigt, men når man ikke engang selv har reageret på det overfor dem der burde kunne komme på bedre tanker, har man heller ikke selv gjort hvad man kunne for at ændre på det.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Annonce