Snak

Mere indhold efter annoncen

FC Midtjylland køber colombianer fri

ons 13. jul 2022

FC Midtjylland har udnyttet sin købsoption i lejeaftalen med Pablo Ortiz, så forsvarsspilleren nu skifter permanent til heden på en femårig aftale.



Læs hele nyheden her
Dygtig og robust spiller. Bliver spændende at følge!
Han ser rigtig spændende ud, og nu hvor Bo nægter at skifte formation, så virker Ortiz perfekt til rollen som venstre midterforsvarer i en 5 back kæde. Kunne også godt tyde på et farvel til Høegh.
I følge FM22, 12-13mil.
gunner since 94’
Er Midtjylland går helt væk fra at har dansker på holdt?
"Er Midtjylland går helt væk fra at har dansker på holdt?" - Er punchline-debatører gået helt væk fra, at lave selv den mest low-tech form for google search?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Næ tror jeg ikk. De har minimum Erik, Dreyer og Gustav.
Moral er godt.....
Du glemmer vist tilgangen af danske Gartenmann for en uge siden - men han er måske for kedelig at kommentere på ?
Tilgangen af Anders Dreyer er også dræbende kedeligt stof at debatere...
Sviatchenko, Dalsgaard, Døhr, Dyhr, Høgh, Gartemann samt de to nyoprykkede danske talenter Bak og Texel. Og det er alene forsvarsspillerne. Det ville klæde dig at sætte dig ind i tingene, inden du kommer med så dum en kommentar Aussie.

Der må i øvrigt være nogle på vej ud nu, da vi efterhånden har rigtig mange spillere til de centrale pladser. Foruden de fleste af de førnævnte har vi også Juninho, Diomande og nu Ortiz til disse positioner.
Mest oplagt vil være Høgh og Juninho, hvor det dog heller ikke kan afvises at hverken Telles eller Diomande skal en tur ud på et lejeophold.
"Benfica ville ikke ende i Top8 i PL, Top4 i Bundes, Top6 i Serie A, Top5 i La Liga eller Top4 Ligue 1. I sin nuværende form også dårligere end Salzburg, Ajax, PSV, Porto og Sporting," - Leander, August 2022.
Hvor har han vist sig frem?
Annonce