Jasper, når nu du sådan går og leder efter ting at føle dig forurettet over, hvorfor sammenligner du så kun Zidan med mandlige spillere? Prøver du at insinuere at det kun er drenge der kan begå fejl og ikke piger? Ellers burde du da have fundet eksempler fra kvindefodbold, så du kunne være så korrekt som muligt. Og hvorfor tiltaler du Zidan som "han"? Er du sikker på at han identificerer sig som mand?
Typisk pre-boomer, bonderøvs "åh de radikale er nogle vatnisser, stik mig noget bacon og en tysk dåsebajer" argument.
Jeg leder ikke efter ting at blive forudrettet over, men jeg er tilhænger af at kalde en spade for en spade - han var nervøs for at der var ligheder mellem Zidan og Mor fordi de har samme etniske ophav og kulturelle baggrund. Ikke en skid andet.
Der er latent racisme. Uagtet hvor mange stråmænd du forsøger at sætte op. Jeg er ked af at det ikke passer ind i din diskurs, men det er nu engang sandheden.
JG-FCN kommer med yderligere, og det kan sagtens være en relevant bekymring, men det er stadig fordomsfuldt at insinuere at det skyldes etnisk ophav.
