Snak

Mere indhold efter annoncen

FCK bekræfter Super League-opkald: Meget uformelt

tors 21. dec 2023

FC København bekræfter, at man for halvandet år siden fik et opkald fra bureauet bag Super League. Det var dog meget uformelt, og klubben har ingen planer om deltage i andre formater end de nuværende.



Læs hele nyheden her
Vi er glade for de nuværende formater og har ingen som helst planer om andet

Ja, formatet i europæisk fodbold er udmærket i dag. Men det er jo forF ikke det som det hele handler om... så patetisk udtalelse.

Men selvfølgelig. Han tør ikke sige sin mening. Han vil helst ikke træde slipsedyrene fra fifa og uefa over tæerne. Så kommer der måske bare en straf. Eller det har han nok fået for at trække vejret...
Det er da netop det, det handler om i det opkald en journalist har lavet til ham. Er I kontaktet af Super League og har det nogen interesse for jer? Ja og umiddelbart nej. Færdig. Og så slap lige af :-)
Silkeborg IF - hvilket har dyrket en resigneret accept i mit væsen over mange elevator-år
Superleague var virkelig en usympatisk lorteide. Men det betyder ikke, at UEFA og FIFA’s monopoler ikke skal kunne udfordres. Det skal bare gøres solidarisk, og netop udfordre den pengehungrende sti som moderne fodbold er på vej ned af. Det er svært at forestille sig et reelt fanboykot, det er fangrupperingerne bredt for uorganiserede til, men det er sgu brug for et opråb på en eller anden måde.
@Dodge

Er du helt væk? Hvad fanden skal han svare? Han svarer på præcist det han bliver spurgt om.
'Jeg udtaler mig principielt ikke om dommere. Specielt ikke ham her.' - Richard Møller Nielsen - Dejlig oplevelse, på trods af pindsvinet vandt. https://www.youtube.com/watch?v=ql0AmLp7juU&list=UUVZZ79wLFEG8H_WfIHyubdA
Tror ikke Dodge fik læst til ende inden udbruddet :)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
DBU står vel klar med en besked der hedder "Enten spiller I ESL eller så deltager I i det nationale klubsystem og UEFA bold, I kan ikke blande de to ting."
Håbløs fodbold romantiker der efterhånden hellere vil se de lokale serie hold end CL.
FCK er bygget på kommercielle interesser så mon ikke de blot siger det er deres DNA og går med, hvis det er en god business case
FCK er bygget på kommercielle interesser så mon ikke de blot siger det er deres DNA og går med, hvis det er en god business case


Hvordan ser du de andre klubber? Som NGO’er?
Jeg ser langt de fleste klubber er bygget op om en forening og ikke kun skabt på baggrund af kommercielle interesser. Der er dog et par undtagelser i Danmark.
Så KB f.eks ringer ikke en klokke hos dig?
Annonce